Facebook най-цензуриран в Индия, Турция и Пакистан по политически причини. В тези държави хиляди страници се свалят всяка година заради „богохулство или критика към правителството“.
Само за първите 6 месеца на 2014 година Facebook са блокирали 5000 „източници на съдържание“ в Индия. Там той се използва едва от 10% от населението. От друга страна в Турция са цензурирани 2000, почти толкова в Пакистан. Тези постове и коментари могат да се видят извън тези три държави, но не и в тях. Наскоро Facebook блокира няколко страници в Турция, които осмиват пророка Мохамед.
Интересно е, че подобни искове има и от развити държави като Великобритания, Германия и Франция. Facebook обикновено се изтъква като компания, която защитава свободното слово. В някои държави, обаче, компанията получава ултиматуми – или блокира една страница, или тя ще бъде блокирана. В такива случаи се стига до съд и Facebook се подчинява на закона, дори да не е съгласен с него, обяснява създателят Закърбърг.
Facebook предпочита да „играе играта“ дългосрочно – компанията се съгласява на определена цензура, но това, че остава в страната дава възможност за комуникация и достъп до информация за гражданите, което е по-добре, отколкото, ако просто излезе от държавата.
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс