Очакваше се избирането на новия генерален секретар на ООН тази година да бъде безпрецедентна проява на прозрачност. Кандидатите трябва да са публично обявени от правителствата на страните си и да бъдат препитани от членовете на ООН. Дори водиха телевизионен диспут, пише в. "Файненшъл таймс".
С навлизането на избора в решаващия етап обаче процедурата се връща в по-познатите задкулисни пазарлъци, в които доминират съперничествата на европейската политика и напреженията между САЩ и Русия, наподобяващи тези от периода на Студената война, пише изданието.
Следващата седмица в Ню Йорк започва сесията на Общото събрание на ООН, в кулисите на която една от главните обсъждани теми ще е изборът на нов генерален секретар, обаче дипломати казват, че няма изявен фаворит сред деветимата кандидати за поста. На теория новият генерален секретар се избира от 193-мата членове на Общото събрание по препоръка на 15-членния Съвет за сигурност.
На практика това означава, че петимата постоянни членове на Съвета за сигурност имат право на вето, като Русия и САЩ в крайна сметка вероятно ще са решаващите гласове, пише "Файненшъл таймс".
В досегашните четири неофициални гласувания в Съвета за сигурност победител е бившият португалски премиер Антонио Гутериш, който до миналата година бе Върховен комисар на ООН за бежанците. Той има нужния политически опит и години работа в ООН, които го правят идеален кандидат за поста. Гутериш обаче не пасва на двата неофициални критерия за тазгодишния вот - ООН да се сдобие с първия си лидер жена и че е ред на Източна Европа да поеме поста. Освен това дипломати в ООН допускат, че Русия едва ли ще иска бившият лидер на страна от НАТО да заеме тази длъжност, пише вестникът.
Според дипломати сръбският външен министър Вук Йеремич, който е на трето място в последното гласуване, също може да се окаже силен кандидат. Предвид сложното политическо маневриране неочакван фаворит може да се окаже външният министър на Словакия Мирослав Лайчак, който е втори в последното гласуване.
Вашингтон обаче ще е нащрек за всякакви сигнали, че подкрепата на Москва за Лайчак се дава при условие Словакия да подкрепи облекчаването на санкциите на ЕС срещу Русия, отбелязва "Файненшъл таймс".
Още от Свят
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта
Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация
„Ние потопихме една „Москва“, а още два руски крайцера чакаха в Средиземно море"