28 Март, 2026

Франция забранява солариумите?

Франция забранява солариумите?

Френските здравни власти настояват за забраната на соларните студиа поради високия риск от ракови заболявания, предават Франс прес и ДПА.

Агенциите цитират становище на Френската агенция за здравна безопасност, която препоръчва преустановяване практиките на изкуствения слънчев загар и на продажбата на устройства с ултравиолетови лъчи за естетични цели.

Според френските специалисти, които предупреждаваха за опасностите от солариумите още от 2015 година, вече са налице неопровержими данни за риска от рак, на който се излагат ползвателите им. Поради тази причина агенцията настоява пред френското здравно министерство за държавна намеса в сектора. Припомня се, че Бразилия и Австралия вече са забранили соларните студиа.

По медицински данни на Международния център за онкологични изследвания лицата, които поне веднъж са ползвали услугите на соларно студио преди да навършат 35 години, са били изложени с 59% по-висок риск да развият кожeн меланом. Счита се, че във Франция 43% от регистрираните случаи на меланом при младите хора са свързани с ползването на солариуми преди да навършат 30 години.
Сподели:

Коментари (0)

 Тръмп за принца на Саудитска Арабия: Той не е мислел, че ще целува задника ми

Тръмп за принца на Саудитска Арабия: Той не е мислел, че ще целува задника ми

The New York Times писа, че именно престолонаследникът на Саудитска Арабия убеждавал Тръмп да не прекратява военната операция срещу Иран

Киев: Иран лъже, че е унищожил украински склад в ОАЕ

Киев: Иран лъже, че е унищожил украински склад в ОАЕ

Зеленски разказа за договореностите със страните от Близкия изток

Анкара: Незаконните удари“ срещу Иран тласкат региона към по-голяма война

Анкара: Незаконните удари“ срещу Иран тласкат региона към по-голяма война

"Това може да е война, избрана от Израел, но цял свят плаща цената“, допълни Фидан