Атина се готви за митинг срещу употребата на "Македония" в решението по спора между Гърция и бившата югославска република за името на страната. В Солун преди две седмици такъв протест събра повече от 90 хиляди души от цяла Гърция. Организаторите обещават днес той да бъде най-големият от години насам и споменават числото 1 милион души, предава БНТ.
Спират се няколко метростанции около площад "Синтагма", където се намира Парламента и около който ще е основният митинг. Ще има две паралелни демонстрации, като има сериозни опасения от възникване на конфликт. С автобуси, влакове и фериботи пристигат хора от цялата страна. Само от остров Крит пристигнаха три кораба с над 2 хиляди демонстранти. Над 2500 автобуса от цялата страна пътуват по посока Атина.
Национални знамена са поставени навсякъде около парламента. Хиляди гърци поставиха на домовете си националното знаме. Обикновено това се прави само на национален празник.
Този протест не е само спор за името на Македония, твърдят анализатори. Според тях това е и антиправителствен протест с натиск срещу правителството на Алексис Ципрас.
Този път гръцката Църква подкрепи протеста срещу употребата на името Македония в спора със Скопие.
Национализъм, примесен с гняв срещу политическата система - така анализаторите определят днешния протест, който започва в 14 ч. следобед.
"Ако не се стигне до приемлив компромис, Гърция трябва да положи усилия за промяна на границите, за да граничи със Сърбия”, каза един от организаторите, ръководителят на Движението "Гръцко решение" Кирякис Велопулос. Според него "американците искат да създадат протекторат на север от Гърция, за да минират руските интереси".
Водещите гръцки политици не подкрепят този протест. Те разбират, че не могат повече да отлагат решението на въпроса с името, което не е от полза на Атина.
Самият премиер Алексис Ципрас заяви, че Република Македония е призната под това име от много държави по света и в името на страната терминът Македония ще фигурира по един или друг начин.
Нещо повече Ципрас отбеляза, че нерешаването на спорния въпрос само ще подкопае допълнително позициите на Гърция. Неговата теза беше подкрепена и от кмета на Солун Янис Бутарис, който заяви, че "схващането, че Македония е само гръцка е много лошо“.
Солунският градоначалник зае по-категорична позиция дори от премиера. Той заяви, че Гърция се държи безобразно спрямо Република Македония. Единственият губещ от подобна политика са самите гърци, които накърняват своето достойнство пред Европейския съюз и НАТО.
Към призивите за намиране на решение се присъедини и Вселенският патриарх Вартоломей, който направи специално изявление:
"Във връзка с преговорите за името на БЮРМ Вселенската патриаршия като Църква-майка на всички балкански православни църкви призовава всички заинтересовани страни да проявят здравомислие и сдържаност по този толкова критичен и чувствителен въпрос, за да може да бъде решен по мирен път и с разум".
Сериозна стъпка към намирането на решение на проблема беше срещата между министър-председателите на двете страни Зоран Заев и Алексис Ципрас в Давос. На срещата Заев заяви, че Република Македония няма териториални претенции към Гърция и ще промени името на международното летище "Александър Македонски“ и магистралата в знак на добра воля към Атина.
Тази седмица международният посредник на ООН Матю Нимиц посети Атина и Скопие. След срещите си с гръцките и македонските политици той заяви, че очаква решението на спора да дойде в близките месеци.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство