Президентът на Косово Хашим Тачи, повтори идеята за корекции на границата със Сърбия. В профила си във Фейсбук той коментира, че инициативата среща голям отпор и единственият възможен изход е да бъде свикан реферндум.
Още преди седмица Тачи поясни, че не става дума за размяна на територии или разделяне на Косово.
"Решен съм да постигна спорaзумение и след молба на представителите на Прешевската долина, предложих корекция на границата със Сърбия - като единствено възможен вариант за официализиране на исканията на албанците там. Това не означава разделяне на Косово, нито автономия за сърбите. Корекцията на границите означава присъединяване на Прешево и околностите, което трябва да е нормален, прозрачен процес.Времето на войните свърши, няма да има разделяне, размяна или автономия. Само корекции и само със съгласието на двете страни", обясни той.
И опозицията в Прищина, и властта в Белград реагираха остро.
Регулирането на отношенията между двете страни е ключово за европейската им перспектива. Корекциите ще бъдат на дневен ред през септември, когато Косово, което не е признато от Белград и Сърбия ще седнат на една маса в Брюксел, в пореден опит да изгладят споровете по между си.
Според Тачи, ако Прищина и Белград се споразумеят за Прешевската долина, нито ЕС, САЩ или който и да било, могат да им се противопоставят.
По думите му, Косово и Сърбия имат 400 км сухопътна граница, която трябва да бъде маркирана така, че да удовлетворява и двете страни.
"С договарянето на демаркационната линия ще бъде завършен и процесът на сформиране на държавата", каза още Тачи.
Косово обяви независимост през 2008 г., която Сърбия не признава. Регулирането на отношенията Прищина-Белград е ключово за европейската перспектива на двете страни.
Опозицията в Косово веднага обвини Тачи, че говори за подялба, но с други думи, и не е далеч от инициативата за "размяна на територии". Тема, коментирана от политическите елити и двете страни, но официално необсъждана.
Опозицията в Сърбия, както и влиятелната сръбска ортодоксална църква, също се изказаха против "разделянето на Косово". Белград все още приема Косово, признато от повече от 110 държави по света, за своя територия.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства