Дженана Каруп Друшко, Avangarda
След Черна гора и Македония, и Босна и Херцеговина* се оказа в центъра на вниманието на просръбските, проруските, а в момента и на непосредствено руските сили, които, провокирайки проблеми на Балканите, предизвикват криза, и така целят да усилят руското влияние в региона и да попречат на страните от Западните Балкани да продължат по пътя на евроатлантическата интеграция.
В Македония за тази цел ползват дипломатически заплахи (посланикът на Русия в Македония "дипломатично" заплаши Скопие, че ще се превърне в руска мишена, доколкото, според Кремъл, влизането и в НАТО "сериозно ще навреди на регионалната сигурност").
В Черна гора Русия се опитваше да постигне своето с помощта на свои агенти, участващи в опита за държавен преврат и отстраняването на Мило Джуканович.
В Босна и Херцеговина, съдейки по изявленията на Валентина Матвиенко, Русия е решила да действа открито. Това се потвърждава от всичко заявено от председателя на Съвета на федерациите на Федералното събрание на РФ по време на посещението и в Босна и Херцеговина. Матвиенко, злоупотребявайки с държавните институции, не криеше целта на руската политика в БиХ. А те се заключават в унищожаването на апарата на Върховния представител (OHR), разширяване на ролята на ентитетите, реформа на Конституционния съд и прокуратурата, открита подкрепа за Република Сръбска и Милорад Додик, а също така в създаването на препятствия по пътя на евроатлантическата интеграция на страната.
Вече е ясно, че визитата на Матвиенко е била добре планирана и организирана акция, насочена към
подкрепа за просръбската (проруската) политика,
която в еднаква степен подкрепят всички лидери от Република Сръбска. Кой ще извлече максимална полза от нея ще покажат изборите, но така или иначе ще спечели Русия.
В последните години Русия води хибридна война срещу много страни и така се опитва да разпространи своето влияние, за да се представя на международната арена като "сериозен играч". Путин не крие, че иска да върне на Русия предишния и статут на световна сила на шахматната дъска, както по времето на Студената война и Варшавския договор. Тази хибридна война предполага намеса на Русия в изборите на други страни.
Скандалът с руската намеса в изборите в САЩ и Франция, както и съдебния процес в Черна гора или събитията в македонския парламент, хвърлиха светлина върху действията на Кремъл.
Черна гора (засега) съумя да се защити и победата на Мило Джуканович се превърна във второто поражение на проруските сили в страната. Оставката на Никола Груевски, проруският играч, от премиерския пост и идването на негово място на Зоран Заев, който изцяло подкрепя влизането на Македония в НАТО, е още един сериозен провал на Русия на Балканите.
Но ще имат ли тези страни, а също така и Босна и Херцеговина, сили, за да се противопоставят без подкрепата на Запада на все по-настоятелните опити на Русия да доминира на Балканите с нескритата помощ от Сърбия и Република Сръбска? Защото именно благодарение на тях Москва прокарва силното си влияние на Балканите, приближавайки се до самите граници на НАТО.
Ще могат ли Македони, и особено Босна и Херцеговина, без да са в НАТО да се противопоставят на руския натиск? Става дума не само за политическо, но и за икономическо влияние, което безусловно беше потвърдено от скандала около фирмата "Агрокор".
Ако след следващите избори в Босна и Херцеговина в Президиума на БиХ седнат Милорад Додик и Драган Чович, то, имайки предвид политиката, която провеждат,
възниква заплахата Босна и Херцеговина да се превърне в руска губерния
Предупреждението, направено от няколко авторитетни западни анализатори във връзка с действията на Русия на Балканите, предизвика безпокойство сред европейските страни. Все по забележимо е това безпокойство и във Вашингтон. Експерти предупреждават, че Македония, Босна и Херцеговина, Черна гора и Сърбия трябва колкото е възможно по-скоро да станат част от европейското семейство, но заради проблемите в Европа, в редица страни обществеността се противопоставя на европейската интеграция на Западните Балкани.
Готов ли е Брюксел да се откаже от сегашната си политика, която превърна Александър Вучич в регионален лидер, позволявайки му в продължение на много години да седи на два стола (брюкселски и кремълски), а всъщност да превърне
Сърбия в главен фактор на нестабилност
на Балканите? Докато продължават преговорите за Косово, които се координират от Брюксел, проблемите във всички останали страни от региона само се задълбочават, а отношенията в региона се усложняват. Това се потвърждава от неотдавнашния конфликт между Белград и Загреб (След като сръбският националист Воислав Шешел публично и безпрепятствено запали хърватското знаме и го стъпка с крака в сръбския парламент. Това доведе до обтягане на отношението и провали взаимни посещения на парламентарни делегации и министри от Сърбия и Хърватия). Риториката на Балканите става все по-остра. Сърбия се въоръжава с помощта на Москва, а Милорад Додик (проруски и просръбски политик, президент на Република Сръбска, който не признава етническото прочистване и легитимността на съда в Хага, оспорва единството на БиХ и настоява РС да се присъедини към Сърбия) превръща полицията на Република Сръбска в истински въоръжени сили обучавани от руски инструктори. В такава обстановка не е изненадващо, че все по-често в сериозни анализи за региона се говори за вероятността от нови конфликти на Балканите.
Русия, която по неофициални и по дипломатически канали участва във всичко това, съдейки по думите на Валентина Матвиенко, е решила директно да се намеси в предстоящите в Босна и Херцеговина избори. Москва явно си е взела урок от провалите в Македония и Черна гора и този път няма намерение да поверява нещата в ръцете на тайни агенти.
Политическият скандал, който провокира Валентина Матвиенко с изказванията си, са не просто намеса във вътрешните работи и във външната политика на БиХ. Матвиенко отправи откровено послание на Запада за това колко е укрепнала позицията на Русия на Балканите. От трибуната на парламента на БиХ Матвиенко агресивно критикува политиката на САЩ, заяви, че Черна гора насила е "вкарана" в НАТО и косвено "забрани" на Македония да върви по същия път. По този начин от Сараево Матвиенко даде ясно да се разбере, че Русия няма да позволи Босна и Херцеговина да продължи по пътя на евроинтеграцията.
Въпреки скандала, Милорад Додик награди руската си гостенка за "изключителни заслуги и огромния принос в борбата за физическото и духовно съществуване и развитие на Република Сръбска".
Да припомним, че Додик награди и Александър Залдостанов, лидера на "Нощните вълци", който както и Валентина Матвиенко, е в черния списък на САЩ заради участие в незаконното анексиране на Крим и формирането на паравоенни сепаратистки групировки в Украйна. А целта на Додик е ясна - разпад на Босна и Херцеговина и обструкции на евроатлантическата интеграция.
След изказването на Матвиенко маските паднаха: Русия пряко се включва в изборите в Босна и Херцеговина, по-точно в кампанията на Милорад Додик.
Русия и преди се е ползвала с безусловната подкрепа на Милорад Додик, а "вратите" на Република Сръбска винаги са били широко отворени за нея. Но ако Додик влезе в Президиума на БиХ, то Русия ще може да разчита на още по-силно влияние, доколкото Президиумът отговаря за външната политика, за международните договори и за политиката в областта на отбраната. В неговата компетенция се намират въоръжените сили, а също така разузнавателните служби, които сега са сериозно препятствие срещу руската подривна политика и опити да бъде отслабена държавата.
Додик отдавна провежда своята проруска политика, изпитвайки търпението на западноевропейските политици, които реагират вяло и не се тревожат особено от референдума в Република Сръбска за обединение със Сърбия, парада на въоръжените сили, отричането на присъдите на Хагския трибунал за военни престъпления и геноцида в БиХ. Европейските политици не се тревожат особено и от шествията на "руските казаци" и "нощните вълци", както и от изявленията на Додик, че не признава държавата Босна и Херцеговина.
Европа е заета със собствените си проблеми, а САЩ са съсредоточени върху горещи точки другаде по света. Всичко това създаде на Балканите благоприятни условия за появата на политици от типа на Додик и Вучич и тяхната ретроградна дейност. Определено ситуацията не се подобрява от подкрепата, която Брюксел дава на хора Вучич, който пък покровителства Додик и лидера на черногорската опозиция. Те си въобразяват, че са сериозни играчи, които могат да разиграват шахматни партии с Путин, макар че това не би било възможно, ако Сърбия не беше най-сериозната
опора на руското влияние на Балканите
Преди 14 години Македония подписа "пътна карта" за членството си в НАТО и сега спешно работи за това членство. Ако БиХ не подпише пътната карта през тази година, по прогнози на спецслужбите, няма да може да го направи в близките седем-осем години. В такъв случай нищо няма да попречи на Русия да превърне Босна и Херцеговина в своя губерния. Съдбата на БиХ сега е в ръцете на Германия и Франция. За съжаление, ясно е, че Русия се ползва в Европа с по-голямо влияние отколкото изглежда на пръв поглед или са готови да признаят някои европейски политици.
Особено тревожна е работата на руските дипломатически и разузнавателни служби в Босна и Херцеговина, особено като имаме предвид обстоятелството, че Русия може безпрепятствено да изпраща в Република Сръбска снаряжение и хора, избягвайки какъвто и да било контрол от страна на официалните институции. Нещо повече, Русия има пряк и безпрепятствен достъп до Република Сръбска, дори извън контрола на западните спецслужби.
Русия явно не иска да повтори грешките, допуснати по време на преврата в Черна гора.
Така че, в Босна и Херцеговина Русия може да организира много по-опасни неща, отколкото опита за държавен преврат в Черна гора.
*Босна и Херцеговина се състои от три ентитета (народи): бошняци, сърби, хървати и от два държавотворни субекта: Република Сръбска и Босна и Херцеговина (федерация на хървати и бошняци, изградена на кантонален принцип), които формират държавата Босна и Херцеговина. Държавата БиХ е парламентарна република с Президентство съставено от трима души, представляващи трите народа. Основата за създаването на независима БиХ е Дейтънското споразумение от 1995 година.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи