27 Ноември, 2024

Изборът на Путин постави началото на обратното летоброене за Русия

Изборът на Путин постави началото на обратното летоброене за Русия

Лев Шлосберг

Нашата страна днес представлява уникална симбиоза между синдрома на обсадената крепост и стокхолмския синдром

Лев Шлосберг*, Радио Свобода

На 18 март тази година бе сложена точка на постсъветския период в историята на Русия. Той завърши с множество опити, в това чисто с опити на самия Путин през първия период от появата му на политическата сцена - в началото на 90-те години на миналия век, да се демократизира държавата или поне условно Съветският съюз да се трансформира в една демократична страна. Изборите на 18 март сложиха край на периода на постсъветската трансформация на Русия и поставиха началото на обратното летоброене на Путинова Русия. 
Ние все още не знаем 

що за държава ще построи Путин

 за напред. Но той получи карт-бланш да осъществи такова държавно строителство, в което обаче ще трябва да се съобразява с избирателите комунисти, с класическия съветски избирател, с имперски настроените избиратели от породата на Жириновски, с имперско-съветския тип избиратели, на които той изключително много разчита, включително и с младите генерации избиратели, които успяха да се самовъзпитат и еманципират през последните 10-15 години. Той ще трябва да отчита и съществуващите под някаква форма тенденции на либерализъм и либерал-демокрация в тяхното изначално съдържание, нямащи нищо общо с измислените названия на днес съществуващите партии. 
В същото време сега Путин има възможност, а аз предполагам, че той ще я използва, за да промени държавния строй в Русия. За това той има цели три години, които остават на сега действащата Държавна Дума. Не изключвам, че ще има съществени промени в държавното устройство, включително и промяна в конституцията, отмяна на прекия избор на президент от народа, като това право ще бъде прехвърлено върху парламента, тоест – възприемането в някаква степен на немския модел на политическо устройство. 
Това ще бъде някакво съчетание на президентска с парламентарна република, в която централната власт ще бъде съсредоточена в ръцете на един силен премиер, еквивалент на канцлер, на велик канцлер, което е изключително добра възможност

 Путин да управлява пожизнено
 
Доколкото Путин все още познава историята, той добре помни, че свалянето на всеки голям политик, без значение колко време е управлявал, но е извършил сериозни промени, каквито са Ленин, Сталин, Хрусчов, винаги е водило да смяна на държавното устройство. Путин ще се опита да създаде такава машина, която и след оттеглянето му от властта, ще продължи да съществува като институция. Това ще бъде задачата, която той реално ще решава сега. В този смисъл моята лична прогноза е, че сегашният строй, който ние виждаме в неговия зародиш – това е Путинова Русия, която постепенно ще се наложи като официално държавно устройство в съответствие с изработената нова конституция през следващите няколко години. 
…Според мен обаче Русия на Путина е опасна преди всичко за самата Русия. Неговата външна политика е един от инструментите, чрез които се създава атмосферата вътре в страната, Путин я използва именно в тази посока. Геополитиката за него има особено значение, защото той желае да остане в световната история, той има сериозни мотиви да влезе в световната история.
Но контекстът на цялостната руска външна политика в онази си част, в която тя се представя пред руската публика – е пряк, много жесток и ефективен, това трябва да го признаем, инструмент за създаването на политическата атмосфера вътре в Русия… Това е един от водещите инструменти за пропаганда и консолидиране на хората около Путин. И тази консолидация се случва не от страх, а на основата на мита за външната заплаха. Нашата страна днес представлява уникална

 симбиоза между синдрома на обсадената крепост и т.нар. стокхолмски синдром

По думите на Лев Шлосберг това обяснява донякъде и успеха на Владимир Путин на последните президентски избори, в които има една ключова дума, накарала мнозина от руснаците да гласуват за своя стар президент и тя е „война“.
Именно мотивът „по-добре да няма война“ накара избирателите да гласуват за Путин. Бяха ги убедили в това, че Путин се явява единствения гарант да има мир, че без Путин страната ще бъде завладяна и унищожена, че ще има война. Именно заради този аргумент хората дадоха гласа си за Путин. Този, който казва, че руското общество иска война – това не е така. Хората гласуваха за този мир, който иска обществото.

* Лев Шлосберг e член на политическа партия  "Яблако", която споделя идеите за връщането на Русия в Европа и преодоляване на конфронтацията със САЩ и ЕС.

Превод Faktor.bg

Сподели:
Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар

Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС 

Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС 

Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал

Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ

Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ

Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis