След като Израел не успява засега да убеди Русия, че не е участвал в свалянето на руския военен самолет Ил-20, Москва взе решение на Сирия да бъдат доставени зенитно-ракетни комплекси С-300. Това е решение, което радикално ще промени обстановката в региона, а години наред Тел Авив се стремеше да разубеди руските власти от такава крачка.
В понеделник министърът на отбраната на Русия Сергей Шойгу обяви трансферът на съвременни ракетни комплекси С-300 в Сирия. В допълнение, командните пунктове на сирийските ПВО вече ще бъдат екипирани с автоматична система, която ще позволи централно наблюдение на въздушната обстановка, ще контролира всички сирийски въздушни отбранителни сили и съоръжения и оперативно ще задава указания.
Израелските медии активно коментират това решение и отбелязват, че то ще създаде големи проблеми на въоръжените сили на страната. Израелският "Девети канал",отбелязва, че с предаването на С-300 на сирийските войски "след 2 седмици Израел го очаква кошмар". The Jerusalem Post пише, че появата на С-300 в Сирия ще ѝ позволи да модернизира ПВО си и да създаде "заплаха за израелските самолети". Според Haaretz доставката на С-300 няма да даде гаранции на Дамаск за абсолютна защита, но ще постави под заплаха дейността на езраелските ВВС.
В коренно променената ситуация не е изключено Израел да се опита да унищожи тези С-300. Но как точно, пише „Взгляд“ и припомня, че в израелската блогосфера отдавна се обсъждат различни варианти за неутрализация на С-300 в случай на доставки към сирийците. Така, например, публицистът и военен историк Александър Шулман разглежда пет начина. Първият – е комплексите С-300 да бъдат пленени по време на прехвърлянето им в Сирия и впоследствие откарани в Израел. Подобна операция е имало през 1969 година, когато израелски десантчици са заловили съветската мобилна радиолокационна станция П-12, предназначена за доставка на Египет. Вторият е сухопътна операция за унищожаването на С-300 и обслужващия го персонал. По думите на Шулман, нещо подобен случай е имало и през 1969 година по време на войната с Египет. Третият вариант – масирана ракетна атака по позицията на противоракетната система С-30. Четвъртият – електронна борба: през 2007 радарите на сирийските ПВО са били временно „ослепени“ по време на рейд на бомбардировачи Ф-15. И накрая, петият метод е „просто“ подривна дейност на диверсионна група.
Междувременно министерството на отбраната на Русия в понеделник вечер проведе още един брифинг, посветен на авиокатастрофата на руския разузнавателен самолет Ил-20 в Средиземно море, край бреговете на Сирия. Говорителят на руското военно ведомство генерал-майор Игор Конашенков представи данни от радара на противовъздушния комплекс С-400, разположен в руската въздушна база Хмеймим в Сирия. Конашенков обясни, че тези данни потвърждават вината на пилотите от Военновъздушните сили на Израел в катастрофата на руския самолет.
САЩ от своя страна реагираха веднага на плановете на Русия да достави С-300 на Сирия. Съветникът по национална сигурност на Белия Дом Джон Болтън заяви в понеделник, че обявеното от Русия разполагане на системи за противовъздушна отбрана С-300 в Сирия е „голяма грешка“ и ще представлява „сериозна ескалация“ на и без това високото напрежение в региона и призова Москва да преосмисли решението си.
Още от Свят
Товарен самолет се разби в Литва, поне един е загинал
Самолетът е трябвало да кацне на летището във Вилнюс и се е разбил на няколко километра от летището
Вучич: Вече не седя на два стола, в Сребреница имаше клане, но не е геноцид
Великосръбската идеология е много измислена история за всички онези хора, които искат да навредят на Сърбия и сръбските национални интереси
Отстранен е командирът на Южния военен окръг (ЮВО), руското МО прикрива причината
"Вагнер" отново набира войници за фронта в Украйна, пише в актуален доклад на Института за изследване на войната