26 Ноември, 2024

Камарата на лордовете продължава обсъждането на проектозакона за Брекзит

Камарата на лордовете продължава обсъждането на проектозакона за Брекзит

Камарата на лордовете в британския парламент продължава обсъждането на проектозакона за Брекзит, като се засилват очакванията да бъдат внесени промени в начина, по който Великобритания ще обяви напускането си на Европейския съюз.

Никой не очаква законопроектът да бъде блокиран, но правителството може да бъде подложено на натиск да промени плановете си, тъй като няма мнозинство в Горната камара на парламента. Сред обсъжданите поправки са правата на гражданите на ЕС на Острова; Северна Ирландия, която ще има граница с ЕС след Брекзит; гласуване в парламента на заключителната сделка по Брекзит и търсене на начини за оставане в общия пазар.

Гласуване по тези въпроси не се очаква по-рано от сряда, а най-вероятно това ще стане следващата седмица. Правителството обаче не е готово на отстъпки. Министърът на вътрешните работи Амбър Ръд изтъкна, че това е само проектозакон, който трябва да постави началото на двегодишния процес. Очаква се лордовете да принудят правителството да впише в законопроекта обещанието, което направи устно в Камарата на общините – че ще даде на депутатите право да гласуват заключителното споразумение за Брекзит, преди то да бъде предоставено за обсъждане в Европейския парламент.

Вчера в британските медии се появи информация, че премиерът Тереза Мей възнамерява да ограничи правото на свободно движение на гражданите от ЕС към острова. Очаква се Мей да обяви, че гражданите на ЕС, пристигнали след „гранична дата” - около 15 март, няма да имат право да живеят постоянно в Обединеното кралство. По силата на нейния план обаче гражданите на ЕС, които вече са във Великобритания и наброяват около 3,6 млн. души, както и онези, които ще дойдат преди тази дата, ще имат тези права при условие, че същият принцип е в сила за британските граждани, живеещи в ЕС, които са около 1,2 млн. души.

Припомняме, че Долната камара на британския парламент вече одобри законопроекта за Брекзит с 498 гласа "за" и 114 - "против". По време на обсъжданията не се стигна до внасяне на поправки в текста, едната от които бе предложението на лейбъристката депутатка Хариет Харман за защита на правата на гражданите на ЕС на Острова. Поправката бе подкрепена от 290 депутати, но 332 гласуваха против нея. Премиерът Тереза Мей възнамерява да задейства член 50 от Лисабонския договор до края на март. Преди това обаче проектозаконът трябва да бъде обсъден и гласуван в Камарата на Лордовете. Ако бъдат внесени някакви поправки, той отново трябва да мине през двете камари на парламента преди да се превърне в закон и Тереза Мей да получи правото да извести Брюксел за началото на Брекзит.

Сподели:
Роман Свитан: Русия може и да няма ядрено оръжие

Роман Свитан: Русия може и да няма ядрено оръжие

Фактически става дума за война на "малка съветска армия" – ВСУ – срещу "голяма съветска армия" – войските на РФ.

Тимъти Снайдър: Има три сценария за Третата световна война

Тимъти Снайдър: Има три сценария за Третата световна война

Благодарение на Украйна войната остава ограничена в една държава – тяхната собствена

Еврокомисар Илва Йохансон: България и Румъния ще се възползват от всички облаги на Шенген

Еврокомисар Илва Йохансон: България и Румъния ще се възползват от всички облаги на Шенген

Очаква се евродепутатите да призоват Съвета на ЕС да финализира решението на 12 декември