Германският еврокомисар Гюнтер Йотингер, който се очаква да наследи Кристалина Георгиева като заместник-председател на Европейската комисия по бюджета и човешките ресурси, се очертава като новото главоболие за председателя ѝ Жан-Клод Юнкер.
В реч пред ограничена бизнес аудитория в Хамбург миналата седмица Йотингер, бивш премиер на германската провинция Баден-Вюртемберг, потвърди репутацията си на „поразяваща уста“.
С две изречения Йотингер, който сега отговаря за дигиталната икономика и общество, успя едновременно да вкара Комисията в скандали с Китай, белгийския регион Валония и с ред правозащитници. Той описа китайска делегация, с която се е срещал, като хора „с дръпнати очи“, нарече Валония „микрорегион, управляван от комунисти, който блокира цяла Европа“ и се пошегува, че очаква в Германия законопроект за задължителни гей бракове.
Пълното изоставяне на политическата коректност от страна на Йотингер отприщи вълна от гневни реакции. Поредната дойде днес от външното министерство в Пекин, което изрази недоумението си от "дълбоко вкорененото и озадачаващо чувство за превъзходство на някои западни политици“.
Още по-гневни са отзивите от политици и медии в Белгия. Лидерът на социалистите и бивш министър-председател Елио ди Рупо призова Юнкер да санкционира поведението на Йотингер.
Ако Юнкер не промени предложението си, Йотингер трябва да се яви на прослушване в Европейския парламент. Част от депутатите вече обещават то да бъде трудно.
„Ще обследваме подробно поведението на комисаря Йотингер по време на парламентарното изслушване в Бюджетната комисия“, каза в съобщение за медиите лидерът на групата на либералите Ги Верхофстадт, бивш белгийски премиер. „Ще прегледаме не само дали е способен да бъде заместник-председател на Комисията, но също ще го препитаме цялостно за неотдавнашните му коментари“.
„Целта на изслушванията е не само да оценим техническата експертиза на кандидатите, но и придържането им към ценностите на Европейския съюз“, каза заместничката на Верхофстадт София ин ‘т Велд, евродепутатка от Холандия.
Йотингер (63 г.) служѝ като комисар по енергетиката в предишната Комисия на Жозе Мануел Барозу до края на октомври 2014 г. За една от заслугите му се смята диалогът с Русия за редовни газови доставки към ЕС след кризите с Украйна и с проекта „Южен поток“.
Германският комисар не за първи път прави заглавия в медиите с бомбастични изказвания по теми, които са извън преките му отговорности.
През юни 2015 година, в най-острата фаза на гръцката дългова криза, той заяви, че Европа трябва да направи план за „извънредно положение“, защото излизането на Гърция от еврото е неизбежно. Официалната линия на Комисията беше точно противоположна – че тя не разглежда такъв сценарий.
Според дипломат, пожелал анонимност, именно това качество на Йотингер - да бъде невъздържан в изказванията си, е една от причините християндемократите на канцлера Ангела Меркел да предпочитат той да е в Брюксел, а не у дома.
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"