"2017 година ще стане историческа, решаваща година, като е била 1917. Навършват се 100 години от взимането на властта в Русия от болшевиките, от събарянето на Романови и началото на огромни преобразования. Във Франция и Германия ще се проведат решаващи избори. Канцлерът Ангела Меркел ще стане цел на ожесточени нападки. Руските специални служби ще опитат да я дискредитират и за целта ще задействат всички ресурси. Кибератаките ще са далеч по-мащабни в сравнение с тези, които бяха реализирани в САЩ." Това коментира пред Le Figaro Гари Каспаров, световен шампион по шахмат и един от най-ярките противници на Владимир Путин.
По думите му едва ли Путин ще планира нови военни акции след Крим, Източна Украйна и Сирия на тяхна територия, защото той е все пак продукт на КГБ. Тайните операции за него винаги са за предпочитане пред масираните бомбардировки. Да се шантажират, а не да се убиват хора. Да се сее хаос. Неговата единствена стратегия е политическото оцеляване, посочва Каспаров.
"Всеки диктатор има нужда от демонстрация на сила, за да покаже собствената си неуязвимост. Въпросът не е в това ще започне ли Путин нова атака, а в това къде и кога. Той иска да покаже, че Америка е слаба, а НАТО е книжен тигър. Но той вижда границите: спря се в Украйна защото не иска кърваво блато, което би станало „неговия” Афганистан. Той не планира удари по Прибалтика, заради страха от НАТО. Там са разположени стотици американски войници. Затова от 2014 година Путин мести фигури по други направления... Затова заложи на Сирия. И това беше гениален ход: той знаеше, че намесата на страната на Дамаск ще се отрази на Европа чрез засиления бежански поток. С един изстрел той уби два или даже три заека: да предизвика Америка, да покаже слабостта на Обама, да помогне на сирийските и ирански съюзници, а и да направи услуга на европейските ултрадесни, които получиха нови аргументи за своята антимиграционна риторика", обясни позицията си Каспаров.
На въпрос как може да се спре „настъплението” на Путин, опонентът на руският президент обясни много красноречиво: %"Вървете по следата на парите”, - казва Дълбокото гърло (информаторът на The Washington Post в скандала „Уотъргейт”) и намерете източника на финансиране. Било, каквото било, но трябва да се започне с приемането на факта, че става дума за война, и че вие сте цел на нападение. В момента проблем за Путин е единният европейски фронт, който водят Германия и в по-малка степен Франция. Неговият поглед е насочен към Париж (той мисли, че може с лекота да повлияе на изборите там) и Берлин, последната истинска крепост на европейското противодействие срещу него. Вземете канала Russia Today, който стана ключов инструмент в пропагандата и разпространението на лъжлива информация. Започнете с неговата забрана, за да ликвидирате пропагандата. Това би било добро начало".
Гари Каспаров в интервюто признава още, че винаги остро е критикувал американските официални лица, които казват, че винаги са знаели, че Путин е опасен, но започват да говорят за това едва, след като са напуснали високите си постове - такъв пример е Кондолиса Райс, бивш държавен секретар.
"Да, Обама вероятно също ще напише в своите мемоари „винаги съм знаел”! Струва си да се отбележи, че през цялото това време Русия не беше сред приоритетите му. Едва в последните няколко месеца се появиха повече истории за Русия и КГБ, отколкото за последните 25 години. Новият факт е в това, че Доналд Тръмп има връзки с Москва. Той е получил солидно вливане на руски пари в критичен момент, през 2008 – 2009 година, което го спасява от банкрут. Неговият син открито признава това (15 септември 2008 година в The New York Times). Колко пари дължи той на чуждестранни режими, някои от които заемат открито враждебна позиция срещу САЩ? Защо той отказва да публикува своите данъчни декларации? На Тръмп му предстои да отговаря на всички тези въпроси", предупреждава в края на интервюто си бившият световен шампион по шахмат.
Още от Свят
Украйна: Одеса е атакувана с балистични ракети
Българите в Одеска област са над 150 000
Румъния: Проруският Джорджеску и дясната Ласкони отиват на балотаж, Чолаку отпадна
При преброени над 99% от бюлетините, Джорджеску е получава 22,94%
Товарен самолет се разби в Литва, поне един е загинал
Самолетът е трябвало да кацне на летището във Вилнюс и се е разбил на няколко километра от летището