Визитата на руския президент Владимир Путин в Италия и срещата му с папа Франциск във Ватикана са водеща тема за италианските издания.
Италианският в. "Фолио" посочва, че по време на срещата на папа Франциск с Путин няма да е достатъчно папата да се представя за защитник на християните. Католиците от Киев искат от папата силен жест спрямо Путин във връзка с украинската криза, допълва изданието. Вашингтон е притеснен от визитата на Путин в Италия и се опасява, че Рим може да прекъсне фронта на западните санкции срещу Русия, посочва в. "Стампа".
Притиснатият в ъгъла от Барак Обама Путин идва в Италия, но това не е повод за притеснение за италианския премиер Матео Ренци, защото Западът е поверил на Италия ролята на мост между "цар Путин" и Европа, посочва в. "Република". На срещата на върха на Г-7 в Елмау Ренци обяснил на колегите си, че Италия не може да скъса връзките с Русия, защото има прекалено много икономически интереси там, допълва вестникът.
В. "Кориере дела сера" припомня, че в навечерието на визитата си Путин даде пространно интервю за него, което е било внимателно анализирано от Светия престол и по-скоро е било прието положително. Думите на Путин, че не е агресор, може и да изненадаха мнозина на фона на украинския конфликт, но за Светия престол в действителност Путин си остава събеседник, който не може да бъде избегнат, който е смятан за ценен за възпирането на ислямисткия тероризъм в Близкия изток.
Въпреки натиска на САЩ, на правителството в Киев, както и на Европа, Ватикана продължава да не се противопоставя на Русия по украинския въпрос, допълва в. "Кориере дела сера". Неотдавна архиепископ Святослав Шевчук, главата на Гръко-католическата църква на Украйна, се опита да накара Ватикана да се произнесе срещу Путин. Но на 12 май в Международния институт за стратегически изследвания в Лондон по време на форум относно стратегията на Светия престол, нунцият на Ватикана във Великобритания, монсеньор Антонио Менини, в миналото ватикански пратеник в Москва за 8 години, припомни, че папата никога не е определял Путин като агресор. Това показва каква е външнополитическата стратегия на Ватикана и че той не се ръководи от предубеждения. Всичко това обяснява защо международната стратегия на папа Франциск е гледана отвъд Атлантика със смесица от любопитство, възхищение, но и изумление. Американската дипломация е препоръчала на Ватикана да не се доверява на Путин, който искал само да използва Католическата църква за свои цели, но папата както изглежда поддържа своята предпазлива и независима стратегия.
Всъщност папата и Ватикана са притеснени, че нова студена война между САЩ и Русия би блокирала разведряването на отношенията между католическия и православния свят и би се превърнала накрая и в студена религиозна война. Папа Франциск споделя визията на папа Йоан Павел Втори, според който Европа, за да може да диша добре, трябва да има два бели дроба - един източен и един западен, посочва вестникът.
Твърди се, че Путин може да постигне печеливш ход пред папата, като убеди патриарх Иларион да покани Франциск в Москва, допълва в. "Кориере дела сера". Патриархът ще бъде в Рим около 20 юни, за да се срещне с държавния секретар на Ватикана кардинал Пиетро Паролин. Не се изключва и вариант за среща с Франциск, отбелязва вестникът. Посредническата роля на папата в международните кризи го превръща в протагонист. За това говори и вниманието, с което САЩ се готвят за папската визита в края на септември. Но в САЩ бяха отправени критики за това, че папата е отворен не само към Путин, но и към кубинския лидер Раул Кастро, когото прие на 19 май.
Според в. "Уолстрийт джърнъл" много католици са били изумени от този прием, и то с право. Папата освен това избра да спре в Хавана, преди да стигне във Вашингтон и това изненада Белия дом, допълва "Кориере дела сера".
Исторически погледнато, Москва с претенциите си да бъде център на православието и Светият престол са били в твърде сложни отношения, но днес позициите им са близки като никога досега, пише руският "Лента". Руският лидер и понтификът се ръководят от доста сходни политически и идеологически ориентири - това прави предстоящата им среща интересна и важна и за двамата, допълва електронният вестник. Визитата на Путин във Ватикана ще стане пробен камък за потенциала на бъдещия диалог между Москва и Светия престол, твърди италианският аналитик Марко Ди Лидо, чиято статия помества "Лента".
И Путин, и Франциск се обявяват против ислямския фундаментализъм, смятат го за терористична идеология. Колкото до диалога с Иран, и Русия, и Ватикана са абсолютно убедени, че Техеран трябва да се върне в центъра на близкоизточния политически живот и постепенно да се вдигне международният бойкот, чийто инициатор бяха САЩ, посочва експертът. Украйна винаги е била ябълка на раздора между Ватикана и Москва, главно заради противоречията между Украинската униатска и Руската православна църква, напомня той. На днешната среща според него "неминуемо ще се говори и за украинската криза, и за вятъра на нова студена война, който духа днес в Европа".
Колкото до събитията в Донбас и отделянето на Крим от Украйна, Ватикана следва изключително предпазлив дипломатически курс - постоянно призовава за мир и същевременно упреква Запада и Русия, че не са способни да поведат конструктивен диалог. Доста уверено можем да предположим, че на днешната среща папа Франциск ще прикани президента на Русия да направи всичко възможно, за да се намали напрежението и да се гарантира спазване на духа и буквата на вторите Мински споразумения, пише Марко Ди Лидо
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"