31 Март, 2026

Косовската опозиция сезира Конституционния съд за избора на Хашим Тачи

Косовската опозиция сезира Конституционния съд за избора на Хашим Тачи

Обединената косовска опозиция има намерението да поиска мнението на Конституционния съд за кворума при избора на Хашим Тачи за президент на Косово, което се проведе в петък в парламента, пише прищинският вестник „Коха диторе”. 

Според изданието лидерът на опозиционното радикално движение „Самоопределяне" Висар Имери ще проведе консултации с още две опозиционни партии и с юристи и след това ще излезе с конкретна позиция. В петък парламентът на Косово избра вицепремиера външен министър и бивш министър-председател Хашим Тачи за президент на страната. Изборът на държавен глава протече в три тура, като при първия Тачи получи гласовете на 50 депутати, при положение, че му бяха нужни 80. 26 бюлетини бяха невалидни. 

По време на третото гласуване беше постигнат кворум от 80 души в 120-местния парламент. От тях 71 избраха Тачи. За избирането му бе достатъчно и обикновено мнозинство. Мандатът на сегашния президент Атифете Яхяга ще изтече на 7 април. Според законодателството нейният наследник трябваше да бъде избран най-късно 30 дни преди изтичането на мандата на действащия държавен глава. По-рано парламентът на два пъти отложи избора на президент заради хвърлена димка със сълзотворен газ в пленарната зала, от страна на опозиционните депутати.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Ще унищожим петролната инфраструктура на Иран, ако няма сделка до 10 дни

Тръмп: Ще унищожим петролната инфраструктура на Иран, ако няма сделка до 10 дни

В публикация в своята мрежа Truth Social Тръмп написа, че САЩ водят „сериозни преговори" с „по-разумния режим" в Техеран, но добави зловещо предупреждение

The Telegraph: Украйна може да се окаже неочакван победител във войната на Тръмп с Иран

The Telegraph: Украйна може да се окаже неочакван победител във войната на Тръмп с Иран

Страните от Персийския залив проявяват интерес към украинските дронове-прехващачи, а това чоже да се окаже силен коз

Рубио: От иранския режим са фанатици, те са опасни и не бива да им се позволява да притежават ядрено оръжие

Рубио: От иранския режим са фанатици, те са опасни и не бива да им се позволява да притежават ядрено оръжие

В отделно интервю за „Ал Джазира“ той потвърди, че между САЩ и представители на Иран се водят разговори, предимно чрез посредници, но и с известен пряк контакт.