5 Март, 2026

Кремъл започва да събира личните данни на потребителите в интернет

Кремъл започва да събира личните данни на потребителите в интернет

Русия започва да събира личните данни на своите граждани. От днес в страната влиза в сила закон за личните данни, който задължава всички компании, независимо дали са руски или чуждестранни, да съхраняват и обработват лична информация на своите потребители, съобщи BBC, цитирана от "Правен свят".

Интернет операторите трябва да "осигурят записването, систематизирането, натрупването, съхранението, актуализирането или промяната и извличането на личните данни на гражданите на Руската федерация". Единственото изключение е за системите за външни резервации на самолетни билети, които съхраняват данни на руснаци зад граница. Такива системи се използват от всички руски авиопревозвачи.

Законът дава широко определение на това що е то лични данни – "всяка информация, свързано пряко или косвено с идентифицирано или подлежащо на идентифициране лице". Информацията трябва да бъде съхранявана на сървъри, които физически се намират на територията на Русия. Данните обаче могат да бъдат копирани в чужбина.

Законът бе критикуван както в Русия, така и зад граница. Имаше опасения, че на руска територия няма да могат да работят чужди социални мрежи, интернет магазини, системи за резервация и др. Въпреки това международни компании като Samsung, AliExpress, e-bay, Booking.com и други вече започнаха да локализират и събират лични данни.

От Facebook обаче възразиха срещу съхраняването на информацията на сървъри, намиращи се в Русия. От компанията заявиха, че това за тях не е икономически изгодно. При нарушения на закона "Роскомнадзор" ще издава предписание на интернет операторите да отстранят нередностите за срок до 6 месеца. Ако това не бъде сторено, тогава ще се налага глоба в размер до 20 000 рубли.

Първоначално законът трябваше да влезе в сила на 1 януари 2016 година. Но Държавната Дума промени датата на 1 януари 2015 г. като мотивира решението си с желанието да гарантира защитата на сигурността на гражданите. Бизнесът обаче възрази с аргумента, че няма да успее да изгради необходимата инфраструктура за съхраняване на личните данни. Така се стигна до датата 1 септември.

По време на дебатите по законопроекта интернет омбудсманът в Русия Дмитрий Мариничев предложи съхраняването на данните на чужди сървъри да става със съгласието на гражданите, но тази идея бе отхвърлена.

Сподели:

Коментари (0)

Съдът задължи администрацията на Тръмп да върне стотици милиарди долари от незаконни мита

Съдът задължи администрацията на Тръмп да върне стотици милиарди долари от незаконни мита

Решението на съда е в отговор на иск на компанията Atmus Filtration. Освен нея още около 2000 компании са подали искове за възстановяване на платените мита

Взривове в Абу Даби, системите за ПВО реагират на ракетна заплаха от Иран

Взривове в Абу Даби, системите за ПВО реагират на ракетна заплаха от Иран

Местни жители съобщават за множество мощни експлозии

Ким Чен Ун "светна" на голям кораб и заяви успехи в създаването на ядрен флот

Ким Чен Ун "светна" на голям кораб и заяви успехи в създаването на ядрен флот

По време на ходовите изпитания в сряда от борда на съда са били изстреляни няколко крилати ракети, които официалните медии на КНДР нарекоха „стратегически“