28 Април, 2026

​"LEIPZIGER ZEITUNG": „Русия повече няма да види Г-7”

​"LEIPZIGER ZEITUNG": „Русия повече няма да види Г-7”

Лидерите на седемте най-влиятелни държави в света „НИКОГА ПОВЕЧЕ НЯМА ДА ПРИЕМАТ РУСИЯ В СВОЯ КЛУБ” . Това пише днес немският вестник "Leipziger Zeitung". И добавя : „по–вероятно да бъдат приети Китай и Индия, отколкото Русия”.

Така културно се пояснява това, което на дипломатически език се нарича „спукан балон”. Спука се балонът наречен Русия. Сам се спука, от много надуване. Както е добре известно утре в Бавария започва поредната среща на големите – САЩ, Канада, Великобритания, Франция, Германия, Италия и Япония, коментира горещата тема бившият шеф на парламента и дипломат Александър Йорданов.

Русия бе приета в Г-7 през 1998 г. по инициатива на немския канцлер Хелмут Кол. Тогава в Москва бе голяма хвалба как вече имаме Г-8. Да, ама не. Балонът се спука, когато Русия окупира част от територията на съседна Украйна.На утрешната среща големите ще обсъждат промените в климата, правата на жените, болестта ебола и борбата с глада. Основна външнополитическа тема ще бъде руската агресия срещу Украйна. Срещите на Г-7 по принцип са висша дипломация целяща намирането на решения на кризисни ситуации. Затова и Ангела Марсел е в правото си да сподели, че „нашата цел е да ангажираме максимално хората по света за постигане на по-добро развитие и по-добър живот”. И една прогноза: санкциите на нормалния свят срещу Русия ще бъдат продължени поне още с половин година. Защо? Защото спукан балон не се надува, казва Йорданов.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп има време само до петък, за да узакони войната в Иран

Тръмп има време само до петък, за да узакони войната в Иран

Ако не получи одобрението на Конгреса на САЩ за продължаване на военните действия, неговата война скоро ще излезе извън рамките на закона

Мерц: Украйна вероятно ще трябва да приеме факта, че част от нейната територия може да остане извън контрола на Киев

Мерц: Украйна вероятно ще трябва да приеме факта, че част от нейната територия може да остане извън контрола на Киев

Германският канцлер смята, че ако украинският президентиска да каже това на украинците и да си осигури подкрепата на мнозинството, трябва да се проведе референдум по въпроса

НАТО ще отмени годишните си срещи на върха

НАТО ще отмени годишните си срещи на върха

Това обаче „няма да повлияе“ на срещата на върха в Анкара през юли тази година, която вече е планирана и подготовката за която е в напреднала фаза.