26 Ноември, 2024

Лидерите на източните държави от НАТО - на извънредна среща през ноември

Лидерите на източните държави от НАТО - на извънредна среща през ноември

Лидерите на 9 източноевропейски държави - членки на НАТО, ще се срещнат в Букурещ на 3-4 ноември, за да поискат повече гаранции от своите западни партньори за сигурността на източния фланг на организацията. Това ще стане 8 месеца преди насрочената за 8-9 юли 2016 г. във Варшава среща на лидерите на всички страни от алианса.

Срещата на върха в румънската столица ще включва България, трите балтийски републики, Полша, Чехия, Словакия, Унгария и Румъния. Кшищоф Черски, външнополитически представител на встъпилия полски президент Анджей Дуда Черски призовава за по-значимо военно присъствие на НАТО в деветте страни като възпиращ фактор срещу евентуална руска агресия.

На 23 август започва първата задгранична визита на Дуда и тя е умишлено заредена със символизъм - посещението е в Естония, а това е датата, на която през 1939 г. нацистка Германия и сталинисткият СССР подписват прочутото споразумение за ненападение, известно като Пакт "Молотов - Рибентроп". В секретен протокол към пакта Берлин и Москва се договарят кои ще са техните окупационни зони и сфери на влияние в Централна Европа седмица преди избухването на Втората световна война и ликвидирането на полската държава.

В Естония се очаква Дуда да повтори предизборния си призив за засилено натовско присъствие в Полша и трите балтийски републики. Скоро след това полският президент е планирал пътуване до Германия за срещи с канцлера Ангела Меркел и президента Йоахим Гаук. В графика на Дуда за тази година има още едно посещение в Германия, която е против постоянно военно присъствие в бившите комунистически държави и се позовава на споразумение с Русия от 1997 г., според което "в настоящата и в обозримата ситуация на сигурността" алиансът ще се въздържа от подобни действия.

Президентът ще се опита да убеди германците, че след анексирането на Крим и конфликта в Източна Украйна тази ситуация драстично се е променила и подобни ангажименти са изгубили основание. Дуда идва от консервативните среди в Полша, които смятат руската заплаха за много по-реална, но и са предпазливи относно сближаването с Германия. Черски обяснява за "Уолстрийт джърнъл", че Полша ще търси добри отношения с мощния си западен съсед, но и ще засили сътрудничеството с източноевропейските членове на НАТО. "Продължаваме да вярваме, че силата на Полша е последица от силата на целия регион", казва външнополитическият съветник на президента.

Сподели:
Роман Свитан: Русия може и да няма ядрено оръжие

Роман Свитан: Русия може и да няма ядрено оръжие

Фактически става дума за война на "малка съветска армия" – ВСУ – срещу "голяма съветска армия" – войските на РФ.

Тимъти Снайдър: Има три сценария за Третата световна война

Тимъти Снайдър: Има три сценария за Третата световна война

Благодарение на Украйна войната остава ограничена в една държава – тяхната собствена

Еврокомисар Илва Йохансон: България и Румъния ще се възползват от всички облаги на Шенген

Еврокомисар Илва Йохансон: България и Румъния ще се възползват от всички облаги на Шенген

Очаква се евродепутатите да призоват Съвета на ЕС да финализира решението на 12 декември