26 Ноември, 2024

Лошо време за "Газпром" в Германия

Лошо време за "Газпром" в Германия

Намалено е търсенето на "синьото гориво" от Русия

"Газпром" не се радва на хубавото време в Германия. Тази година се оказа твърде слънчева, ветровита и топла за най-големия доставчик на природен газ в страната. Това намали търсенето на "синьото гориво" от Русия.

Лоши новини за "Газпром". Благоприятните климатични условия в Германия тази година още повече ускориха процеса на изтласкване на фосилните енергоизточници. Търсенето на руски газ намаля. Делът на възобновяемите енергийни източници за производство на електроенергия в Германия е достигнал 38 процента през първите девет месеца на 2018 година. Това съобщават Федералното сдружение на фирмите за електро- и водоснабдяване (BDEW) и Центърът за изследване на слънчевата енергия и водорода в Баден-Вюртемберг (ZSW). По техни предварителни изчисления, от януари до септември в Германия са били произведени близо 170 милиарда киловатчаса електроенергия от възобновяеми енергийни източници. Същевременно делът на електроенергията, произведена от кафяви каменни въглища, е намалял със 7 процента и съставлява 172 милиарда киловатчаса. По този начин Германия е на път да се раздели с каменните въглища като основен източник на електроенергия още през тази година. За отбелязване е, че германските ТЕЦ-ове внасят най-много каменни въглища от Русия.

Ролята на газовите електростанции намалява 

Германското правителство обяви своята политическа цел за последователно съкращаване на дела от каменни въглища до пълния отказ от тях в дългосрочна перспектива. В рамките на борбата срещу глобалните климатични промени, германското правителство иска до 2030 година да увеличи дела на "зеления ток" до 65 процента. Това предполага теоретично засилване на позициите на природния газ в енергетиката, тъй като той е най-екологичен в сравнение с другите изкопаеми енергоносители.

При това чисто технологически газовите електростанции могат да реагират много по-гъвкаво на краткосрочните колебания в търсенето. Затова представители на германския газов отрасъл и партньори на "Газпром" се опитват от години да позиционират природния газ като естествен съюзник на възобновяемите енергии, който може да замести ветрогенераторите и соларните електростанции при неблагориятни метеорологични условия. На практика обаче делът на природния газ в германската електроенергетика остава сравнително скромен и е около 13 процента. Още повече, че делът на произведеното от природен газ електричество е намалял с 8 процента за първите девет месеца до 59 милиарда киловатчаса. Тоест природният газ не успява да отвоюва части от пазара на каменните въглища и продължава да отстъпва пред възобновяемите енергийни източници.

Вятърът е по-важен от природния газ

Може да се предположи, че успехът на възобновяемите енергийни източници в Германия е свързан в значителна степен с необичайно горещото и слънчево лято. Производството на електроенергия от слънчеви колектори наистина е нараснало за първите девет месеца с почти 16 процента до 41 милиарда киловатчаса. Ключова роля обаче е изиграл вятърът. Издигнатите на сушата ветрогенератори са произвели почти 63 милиарда киловатчаса, което представлява ръст от 13 процента в сравнение със същия период на миналата година. По този начин ветрогенераторите в Германия за първи път са произвели повече електричество от газовите електроцентрали. Ако към тях се прибавят и разположените в морето ветрогенераторни паркове, става ясно, че за германската електроенергетика вятърът вече е много по-важен от природния газ. 

Намаленото използване на природен газ за производство на електроенергия води до това, че за "Газпром" от все по-голямо значение придобива пазарът за отопление. В резултат на това бизнесът на руската компания в Германия става все по-сезонен и все по-зависим от метеорологичните условия. По-точно казано, - от студеното време. За съжаление вероятността за мразовити зими в условията на глобалното затопляне намалява. Но на какво тогава се дължи високият ръст на износа на руски природен газ за Германия  - цели 11,2 процента, както съобщи "Газпром" в навечерието на срещата на президента Путин с представители на деловите среди от Германия? Едно от възможните обяснения е, че е имало засилено инжектиране на природен газ в многото германски подземни хранилища.

Впрочем, на 2 ноември агенция Интерфакс съобщи, позовавайки се на статистиката на "Газпром", че през октомври общият износ на природен газ за цяла Европа е намалял с 6 процента след осем месеца непрекъснат ръст. Работата обаче не е в метеорологичните колебания. Ценното на данните, публикувани от BDEW и ZSW, е в това, че нагледно илюстрират и потвърждават средносрочните и дългосрочните тенденции в германската електроенергетика. Затова и "Газпром" не се радва на хубавото време в Германия.

Андрей Гурков, Дойче Веле

Сподели:
Нетаняху: Израел прекратява огъня в Ливан,съсредоточаваме се върху иранската заплаха

Нетаняху: Израел прекратява огъня в Ливан,съсредоточаваме се върху иранската заплаха

Израел ще приеме прекратяване на огъня в Ливан още тази вечер

Роман Свитан: Русия може и да няма ядрено оръжие

Роман Свитан: Русия може и да няма ядрено оръжие

Фактически става дума за война на "малка съветска армия" – ВСУ – срещу "голяма съветска армия" – войските на РФ.

Тимъти Снайдър: Има три сценария за Третата световна война

Тимъти Снайдър: Има три сценария за Третата световна война

Благодарение на Украйна войната остава ограничена в една държава – тяхната собствена