„Не може да бъде отречено, че медиите пострадаха от „преврата след преврата“ в Турция. Това, което наблюдаваме в Турция, прилича много повече на доста произволно използване на властта, отколкото на установена и устойчива демократична традиция и процедура.
Турските медии, които пострадаха, са предимно локални, свързани по един или друг начин с гюленисткото движение. Успокояващо е – ако въобще може да се нарече така - че основните бастиони на различното мнение в Турция, каквито са вестниците „Хюриет“ и „Джумхюриет“ и онлайн порталът t24.com.tr, продължават да бъдат достъпни за своята аудитория“, коментира в сутрешния блок „Добро утро, България“ на Радио „Фокус“ Мария Стоянова, дългогодишен журналист в Западна Европа.
Факт е обаче, че след пуча Реджеп Ердоган анонсира, че съратниците на гюленисткото движение ще попаднат под удари...
Големият брой затворени медии в Турция, както и лишаването на създателите им от възможност да работят, предизвикват шок и недоумение, допълни Стоянова.
.„Има затруднения в турската медийна сфера още от протестите в парка „Гези“ през 2013 година”, припомни тя и подчерта, че от тогава насам в Турция се наблюдава тежка ситуация, особено за разследващите журналисти. „Главата от преговорите на страната за членство в ЕС, отнасяща се до свободата на словото, не е затворена, а развитията в съседната ни държава едва ли показват, че турските власти желаят да я затворят скоро", смята журналистката.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства