Русия и САЩ могат да играят важна роля за кризата в Сирия, но също така Саудитска Арабия, Иран, но и Германия, Франция, Великобритания. Ние, европейците, съзнаваме отговорността си". Това заяви заяви Ангела Меркел в интервю за националното радио “Дойчландфунк”
“За да се намери решение на кризата в Сирия, е необходим диалог с Асад. Ще са ни необходими военни усилия, но те няма да доведат до решение. Нужен ни е политически процес, но той още не е в ход.”, допълни тя. "Пълномощникът на ООН Де Мистура дори лично разговаря с Асад, когато ставаше дума за опити за посредничество. Това като посредник правеше и Кофи Анан. Така че няма нищо ново. Това обаче не означава, че не виждаме ужасите от действията на Асад, които продължават и до днес – бомбардира собствения си народ с касетъчни бомби. За да се стигне до политическо решение, са необходими както представители на сирийската опозиция, така и такива на управляващите в момента в Дамаск, но също и други, за да може наистина да се постигне успех. Надявам се, че сега такъв процес ще бъде задвижен.” заявява още канцлерът на Германия.
Тя коментира и кризата с като заявява, че Германия ще даде политическо убежище на всички, пристигнали в страната и имащи основание за закрила. Ще бъдат връщани обаче онези, които са дошли по икономически причини: "Длъжни сме да преборваме причините, довели до бежанския поток. Трябва по-добре да пазим външните си граници, да помагаме на държави в криза, за да не се налага хората да загърбват родината си. Убедена съм, че трябва да посрещаме хората, които в голямото си мнозинство са пристигнали по принуда поради кризисни ситуации” заявява Меркел.
“Не съжалявам за решението си. Не вярвам, че огради могат да помогнат, това е отвратително. С огради няма да решим проблема. Ето защо вярвам, че ние трябва да го решим по начина, по който го скицирах – да поемем национална отговорност, но и по-добре да пазим външните си граници, да има честно разпределение на бежанците в Европа и да преборим причините, пораждащи бежански поток. Наред с това трябва да се задвижи дипломацията, политическият диалог и ако е необходимо да помогнем и военно” завършва тя.
Още от Свят
Литва: За изпращане на войски в Украйна не е нужен консeнсус в НАТО
Темата може да бъде повдигната отново от министрите на външните работи в НАТО на срещата в Брюксел през идната седмица
Екипът на Тръмп обмисля среща с Ким Чен Ун
Към момента не е ясно как би реагирал Ким Чен-Ун
Николоски пак нападна България: Най-слабата страна в ЕС спъва евроинтеграцията ни
Не е приятно да имаш съсед, който четвърта година не може да избере правителство, но това е реалността