„Решението на Доха да излезе от ОПЕК е по-скоро политическо, отколкото икономическо или финансово. Катар не е голям износител на петрол – около 600 000 барела годишно, докато ОПЕК осигурява 44% от нуждите на света от петрол. Катар не е голям износител, който може да повлияе върху посоките на цените на петрола“. Това каза пред БНР журналистът Мохамед Халаф в коментар за излизането на Катар, най-големия износител на природен газ в света, от организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), на която е член от близо 60 години.
Оттеглянето на Катар, трета в света с големи запаси от газ, се случва на фона на спада на цените на петрола в световен мащаб. Емирството ще се съсредоточи върху производството на газ. Анализаторите на глобалната политика са поляризирани в мнението си дали това решение ще повлияе върху пазара на енергия и дали то ще доведе до неизвестност и разбъркване на правилата.
„Катар е изолирана от взимането на решението. Не иска повече Саудитска Арабия да я представлява в ОПЕК. Саудитска Арабия и Русия решават абсолютно за посоките на цените на петрола в световен мащаб“, каза още Халаф.
Според него разривът между Катар и Саудитска Арабия няма да се отрази турбулентно върху ситуацията в Персийския залив.
Миналата година Саудитска Арабия, ОАЕ, Египет и Бахрейн наложиха търговско ембарго върху Катар заради обвинения във връзки и спонсориране на терористични групи.
„Катар е обвинявана във финансирането на различни организации в Сирия, Ирак, Африка, дори“, подчерта Мохамед Халаф. По думите му, не е тайна, че Катар е организирала отвличания на журналисти, на представители на сините каски в Голанските възвишения, например.
„Преди около две години в Ирак бяха отвлечени 26 катарци, много от тях бяха от кралското семейство. Тогава Катар даде на различни посредници, свързани н с Иран, с милициите в Сирия, с управници в Ирак, около 1 млрд. долара, за да бъдат освободени тези техни граждани. Така индиректно страната финансира тези организации. Според различните анализи на американските изследователски центрове – под натиска на САЩ и ЕС Катар е направила много по отношение на спиране на тези финанси, но все още има какво да прави в тази посока“.
Мохамед Халаф
Дали това решение ще повлияе върху пазара на енергия и дали то ще доведе до неизвестност и разбъркване на правилата, е големият въпрос
Фактор Фактор
Още от Свят
Вотът в Румъния: Балотаж между Чолаку и Ласкони за президентския пост
Социалдемократът Марчел Чолаку е с 25%, дясната Елена Ласкони - с 18%
Кремъл се оплака, че Байдън саботира мирните планове на Тръмп за Украйна
Според Песков сегашната администрация„ще направи всичко, за да гарантира, че тази война няма да свърши“
Службата за сигурност на Украйна показа останките от руската ракета "Орешник"
Според Пентагона тя е базирана на руската междуконтинентална балистична ракета RS-26 Rubezh