Паул Гобле, jamestown.org
През последните две седмици на май Москва тихомълком е преместила пет военноморски кораба от Каспийската флотилия до Азовско море - ход, който руските власти са предприели като стъпка, необходима, за да защитят от украинска атака окупирания от Русия Крим. Но както нарастващото напрежение между Москва и Киев по отношение на корабоплаването през Керченския пролив, така и вида на руските кораби, които бяха прехвърлени в този район, предполагат, че този ход има за цел да даде на Москва нови шансове за офанзивни действия. Най-малкото Киев ще трябва да изразходва допълнителни ресурси, за да се предпази от това увеличено руско военно присъствие в Азовско море. По-сериозната заплаха е, че Москва може да се възползва от този допълнителен военен ресурс, за да се опита да откъсне и друга част от украинската територия, включително и да си осигури сухопътна ивица към Крим.
Последният ход на Кремъл не само е възможност за руски военни действия около Азовско море, но разширява значително техния периметър. Два аспекта на този ход правят подобно разположение на руските кораби там особено заплашително. От една страна, преди две години подкрепената от Москва Донецка народна република (ДПП) поиска от Русия да изпрати кораби до Азовско море, за да допълни собствените си военноморски сили, с цел да овладее по-голяма част от украинското крайбрежие, но по това време тези нейни амбиции бяха отхвърлени. Нещо очевидно се е променило, за да бъде сменен курсът на Кремъл сега. От друга страна, отбранителните нужди на Русия в района вече са сериозно задоволени от страна на местните сили на Федералната служба за сигурност (FSB) и руската национална гвардия. Така че въпросът е защо тези допълнителни пет военни кораба са необходими точно сега на Русия в Азовско море.
Ясно е, че Москва се надява, че тази демонстрация на сила ще стресне Украйна и ще й покаже, че ако нейни военни части се придвижат по-навътре в окупираната от Русия територия по сушата, Москва може да се противопостави посредством атака от морето. Украински офицери като вицеадмирал Игор Вороненко отдавна предупреждават за тази възможна заплаха и призовават като отговор да бъде изградена сериозна крайбрежна отбрана на Украйна. Но корабите, които трябваше да бъдат неразделна част от тази защита, са все още в Одеса, макар че някои от най-леките могат бързо да бъдат преместени на Азовското крайбрежен или с влак, или с големи ремаркета на превозни средства, които са на разположение на украинската армия.
Ако това е по-невинното обяснение за това, което прави Москва в Азовско море, то има и още по-мрачен сценарий: руснаците може да планират мащабна атака и да се опитат да осигурят сухоземен мост между руската контролирана територия и окупирания от Русия Крим. И може би Кремъл обмисля да го направите много скоро. В края на краищата Владимир Путин нахлу в Украйна и присъедини Крим след Зимната олимпиада в Сочи 2014. Това е напълно възможно - всъщност, някои руски анализатори го предричат - че ще започне нова атака срещу Украйна след Световното първенство по футбол, което се открива по-късно този месец. Ако е така, новата руска флотилия в Азовско море вероятно ще има ключово място в едно такова усилие.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му
Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.