Над Южния полюс на Сатурн сондата е заснела странно полярно сияние. Тъмната част на изображението представлява южната част на планетата Сатурн. Зад нея се виждат движещи се звезди, съобщава НАСА, цитирана от БТА.
Снимката е била правена в продължение на 70 минути, от които учените са направили 5-секунден монтаж. Полярното сияние на Сатурн е забележимо на границата на светлото и тъмното във вид на полупрозрачни движещи се облаци.
В НАСА ги кръстиха "призрачни светлинни завеси".
„Касини" използва два различни инструмента. Първият е научна подсистема за получаване на изображения – Imaging Science Subsystem. А вторият – Infrared Mapping Spectrometer. Споменатите снимки са били осъществени с първата подсистема в близката инфрачервена област. Такива изображения се получават с много добра яснота, но са черно-бели.
Космическият апарат „Касини" беше изстрелян към Сатурн през октомври 1997 година и до ден днешен продължава изследванията на тази планета.
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца