Тази вечер в централата на ЮНЕСКО в Париж предстои пети и последен тур от избора за генерален директор, който ще поеме поста от Ирина Бокова. Финалисти са двама бивши министри на културата - Хабад бин Адбулазис ал Кауари от Катар и Одре Азуле от Франция.
Напрегнатите избори се провеждат на фона на проблеми с финансирането на организацията. Ситуацията се обтегна, след като Съединените щати и Израел обявиха, че се оттеглят от ЮНЕСКО.
САЩ завършват период в отношенията си с ЮНЕСКО, изпълнен с премеждия, пише американската преса. Те са се оттегляли и преди - през 1984 г., при президента Роналд Рейгън, посочвайки корупция и прокарване на съветски интереси. Завръщат се през 2002-ра, при Джордж Буш-син.
Преди шест години спряха да плащат вноските си в организацията, заради приемането на Палестина. Сега напускат след решението на ЮНЕСКО да обяви старата част на Хеброн и Гробницата на патриарсите за палестинска територия. Изтъкват антиизраелски предубеждения в организацията и нуждата от сериозни реформи.
"Виждаме смущаваща тенденция на политизиране по въпроси, които не са в интереса на Съединените щати. Ще продължим да изказваме загриженост не само в ЮНЕСКО, но и в други агенции на ООН", коментира Крис Хегадорн, шарже д'афер на САЩ в ЮНЕСКО.
Напускането ще стане факт в края на идната година. Според американски наблюдатели това е поредната стъпка на администрацията на президента Доналд Тръмп да се дистанцира от международната общност. Британската преса акцентира върху решението на Израел да последва САЩ и също да напусне ЮНЕСКО.
Още от Свят
Румъния: Проруският Джорджеску и дясната Ласкони отиват на балотаж Чолаку отпадна
При преброени над 99% от бюлетините, Джорджеску е получава 22,94%
Товарен самолет се разби в Литва, поне един е загинал
Самолетът е трябвало да кацне на летището във Вилнюс и се е разбил на няколко километра от летището
Вучич: Вече не седя на два стола, в Сребреница имаше клане, но не е геноцид
Великосръбската идеология е много измислена история за всички онези хора, които искат да навредят на Сърбия и сръбските национални интереси