"Ислямска държава" не може да бъде ликвидирана, преди да се постигне политическо решение на конфликта в Сирия, а това ще отнеме време, заяви президентът на САЩ Барак Обама.
Обама посочи, цитиран от Ройтерс, че такова решение е възможно само ако сирийският президент Башар ал Асад си отиде от властта.
По думите му Русия и Иран трябва да решат дали искат да помогнат на Асад, или "да спасят сирийската държава", като подкрепят легитимно правителство. Той подчерта, че е невъзможно сирийската гражданска война да спре, без Асад да напусне властта, тъй като той не може да си осигури легитимност.
Обама добави още, че целта на сегашните дипломатически усилия е да се създадат условия за политически преход. Той каза, че евентуално споразумение за спиране на огъня вероятно няма да се спазва от всички, но ще създаде "зони на мир".
Американският президент призна, че центърът за задържане на терористи в Гуантанамо се е превърнал във вербовъчен инструмент за групировки като "Ислямска държава", която пое отговорността за атентатите в Париж от миналата седмица. Но добави, че би могъл да закрие този затвор, без това да повлияе на сигурността на САЩ, но изрази опасение, че ще срещне силна съпротива в Конгреса.
По-рано тази седмица американският държавен секретар Джон Кери съобщи, че до няколко седмици е възможно да се състои голям преход в Сирия. Така той потвърди, че е възможно формирането на обща коалиция срещу "Ислямска държава", като бъде преодоляно несъгласието между САЩ и Русия за ролята на президента Башар Асад. Москва стои зад неговото оставане, докато Вашингтон смята, че той е част от кризата и решаването й преминава през отстраняването му. В последните седмици обаче се наблюдава известно смекчаване на позициите и от двете страни.
След кървавите атентати в Париж Франция настоява за обща коалиция срещу "Ислямска държава".
Има известна промяна в руската позиция
Френският министър на външните работи Лоран Фабиюс каза, че има известна промяна на руската позиция в борбата срещу групировката "Ислямска държава". Тя започна да бомбардира позициите на джихадистите по примера на Франция, посочи френският министър, цитиран от Франс прес.
"Има известно отваряне на руснаците по този въпрос, ако може така да се каже. Ние мислим, че то е искрено и всички наши сили трябва да се обединят" срещу "Ислямска държава", заяви Фабиюс пред радио Франс Ентернасионал.
"Когато президентът Владимир Путин направи предложение за голяма коалиция за действие в Сирия в началото на септември, двамата с президента Франсоа Оланд казахме, че това е добра идея, ако Русия се концентрира срещу Даеш, а не срещу умерените ислямисти. Изглежда, че имаме напредък по този въпрос", каза Фабиюс.
"Идния четвъртък ще разберем, защото ще се срещнем с президента Путин. И ако е така, ще е добре, защото трябва да обединим всичките ни сили срещу Даеш, които са чудовища, но има само 30 000 като тях", добави Фабиюс, цитиран от ДПА. Френският министър подчерта, че не може да повярва, че "всички страни по света не могат да разгромят 30 000 души". "Знаем, че борбата ще е дълга, но френското правителство е напълно непоколебимо", подчерта той.
САЩ и Русия не координират действията си в Сирия
Говорителят на Държавния департамент Джон Кърби съобщи, че Съединените щати в момента не координират с Русия военните си действия срещу терористичната групировка "Ислямска държава" в Сирия, но не изключват такава възможност в бъдеще.
"През последните дни Русия нанесе удари в Ракка, където са концентрирани бойци на ИД. Ние приветстваме това", каза Кърби.
Ръководителят на пресслужбата на Държавния департамент обаче каза, че още е рано да се говори за поврат в руската стратегия. По думите му общи действия са възможни само ако Русия наистина се бори срещу ИД, а не срещу сирийската опозиция.
В отговор на въпрос, свързан с това, че Москва е известила Вашингтон за намерението си да използва крилати ракети и тежки бомбардировачи срещу групировката, Кърби каза: "Русия действително ни уведоми, но това не значи, че координираме действията си".
Още от Свят
Трети китайски министър на отбраната разследват за корупция
Негови предшественици са били отстранени от поста заради съмнения, че са вземали големи подкупи
Евродепутатите ще гласуват новия състав на Европейската комисия
Екатерина Захариева е българският кандидат за еврокомисар
Стартира процесът по предаването на властта между Байдън и Тръмп
Настоящият президент обеща да направи възможно най-плавното предаване на властта след победата на републиканеца над Камала Харис на 5 ноември тази година