24 Ноември, 2024

Обама пред ООН: Русия се опитва да си върне славата със сила

Обама пред ООН: Русия се опитва да си върне славата със сила

В последната си реч като президент пред лидерите на годишната сесия на Общото събрание на ООН той осъди тези идеологии, но подчерта, че те не трябва да се игнорират, тъй като отразяват "недоволството на много от нашите граждани", предаде Франс прес.

Същевременно, добави Обама, те не могат да дадат сигурност и просперитет в дългосрочен план.

В речта си Обама предупреди също, че силите на глобализационните процеси са извадили наяве дълбоки разломни линии по света и прикани към промяна на курса, за да се гарантира, че страните и техните народи няма да отстъпят назад и да се озоват в един още по-разделен свят, предаде Асошиейтед прес.

Обама каза, че светът е станал по-сигурен и по-проспериращ и в същото време страните се сблъскват с опустошаваща бежанска криза, тероризъм и рухването на фундаменталния ред в Близкия изток.

Президентът заяви, че управлението е станало много по-трудно, тъй като хората са изгубили вяра в държавните институции и напрежението между страните е излязло извън контрол по-бързо.

"Това е парадоксът, който дефинира света днес", заяви Обама. "Но ние трябва да вървим напред, а не назад", допълни той.

В речта си Обама засегна редица теми, като Сирия, Русия, климата, израелско-палестинския конфликт.

За Русия Обама каза, че тя се опитва да си върне отминалата слава с помощта на силата, предадоха Франс прес и ТАСС.

"В един свят, в който епохата на империите остана в миналото, ние виждаме как Русия се опитва да си върне отминалата слава със сила", заяви той. Президентът добави, че ако Русия продължи да се намесва в делата на съседите си, това ще направи нейните граници по-малко сигурни, предаде Ройтерс.

Обама призова от трибуната на ООН за продължаване на трудните дипломатически усилия за Сирия въпреки повратите и подчерта, че не съществува военно решение на този конфликт.

"В Сирия, където в крайна сметка няма да има военна победа, ние ще трябва да продължим трудната работа на дипломацията, целяща да сложи край на насилието и да предоставим помощ на нуждаещите си", каза Обама.

Говорейки за борбата с климатичните промени, той прикани спешно да влезе в сила договореното в Париж споразумение.

Обама призова Израел да сложи край на окупацията на палестинските земи, а палестинците да приемат Израел.

"И двете страни ще имат полза, ако Израел признае, че не може постоянно да окупира и да продължава заселническата дейност в палестинските земи, а палестинците отхвърлят подстрекаването към насилие и признаят законността на Израел", каза Обама.

Той заяви, че много страни, особено богатите, могат да направят повече, за да помогнат на бежанците. Обама прикани също така страните по света да отхвърлят авторитарното управление и да възприемат по-отворените общества.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.