На 27 февруари се навършиха две години от убийството на Борис Немцов. Променило ли се е нещо?
Светослав Пинтев
Обединеното демократично движение „Солидарност“, в което са привържениците на убития под стените на Кремъл опозицонен лидер Борис Немцов, подкрепи Алексей Навални като кандидат за президентските избори в Руската федерация през 2018 г., въпреки че след влизане в сила на решението по делото „Кировлес“ той няма право да се включи в надпреварата.
Районният съд в руския град Киров го осъди на 5 години затвор условно само преди десетин. Той беше признат за виновен в присвояване на държавни средства, както съобщи ТАСС. Присъда, която се очакваше именно, защото трябваше да прегради пътя му към изборите.
Алексей Навални, председател на Централния съвет на „Партията на прогреса”, основател на фондация за борба с корупцията, когото много руски медии с наслада нарекоха „таен агент на Запада”, предвиждаше, че това ще се случи. Той е уверен, че ще има силен обществен натиск в негова подкрепа, който ще му помогне да преодолее формалните пречки заради присъдата. За шпионин, апропо, го обявиха от държавния телевизионен канал „Россия-1” в документален филм, който беше излъчен на 13 април м.г.. Опозиционерът подаде съдебна жалба срещу телевизията, влиятелния водещ и заместник-шеф на медията Дмитри Кисельов, както и срещу самия автор на филма Евгени Попов.
„В Москва управлява хунта, която краде от всички”, каза Навални в "последната си дума" пред съда, който го осъди за „кражба на крупна сума”.
В интервю за Би Би Си, дадено дни преди присъдата, той коментира руската действителност в контекста на новата ситуация в САЩ:
"Аз съм разочарован от думите на Доналд Тръмп, че трябва да се доверим на Владимир Путин", те предизвикват чувство на безпокойство. Нямам представа защо господин Тръмп е толкова добър с господин Путин, след като техните възгледи за политиката по конкретни въпроси са стопроцентово различни. За всичко - от миграцията до икономиката – те гледат от противоположни гледни точки, но се харесват един друг, което е странно.”
Странното всъщност е, че Навални гледа така наивно на този съюз, който може да даде горчиви плодове, независимо от последните изявления на американския президент, че очаква Русия да върне Крим на Украйна.
Навални казва там, че не се чувства измамен от тази ситуация, отговаряйки на журналистически въпрос. Ето думите му: „Не, аз не се чувствам измамен. Мога да ви кажа точно от какво се чувствам измамен. Чувствам се измамен, когато олигарсите на Путин са начело в списъка на най-богатите хора във Великобритания, когато представителите на руския парламент си купуват апартаменти на стойност 11 милиона лири стерлинги в Лондон, когато те са свободни да пътуват, както в цяла Европа, така и в целия свят. И това въпреки факта, че във Великобритания имате много специални нормативни актове за „подкуп". И можете без никакви проблеми да ги предадете на правосъдието въз основа на собствените си закони - за пране на пари, за подкуп, но те се чувстват напълно свободни. Чувствам се измамен, но засега това няма нищо общо с Доналд Тръмп”.
Навални заяви, че ще оспори властта на Владимир Путин
Уверен е, че ще участва в президентските избори, които трябва да се проведат през 2018 г..
„Да, смятам да се кандидатирам.. Е, аз не съм наивен, знам, че Кремъл е много недоволен от това, разбирам, че те ще направят всичко, за да ми попречат да участвам в изборите. Неотдавна, няколко представители на Кремъл се изказаха в духа, че "той няма право да участва", но все пак аз ще възнамерявам да се обърна към народа и да поискам поддръжка”, обясни той в интервюто.
Опозиционерът коментира предстоящото тогава дело и евентуалната присъда: „Това може да не означава нищо. Те ме осъдиха на пет години затвор и бях освободен на следващия ден. Какви са тези закони ...? Същото може да се каже и за моето участие в изборите за кмет, което изглеждаше почти невъзможно, но хората излязоха на улицата и казаха, че не признават тези избори без участието ми , те отстъпиха...”
Подкрепата на хората е единственото ми оръжие, това е всичко, което имам, настоява Алексей Навални.
Той, разбира се, знае какво се случи с Ходорковски, знае какво се е случило с Гари Каспаров, който сега живее в изгнание, знае какво се е случило Борис Немцов, коментират от Би Би Си. Оставаше и да не знае.
Алексей Навални ще се опита да убеди руснаците, че той е по-добрата алтернатива за Русия от Владимир Путин. И силно вярва, че ще успее. Твърди, че това не е просто мечта…
„Аз съм здраво стъпил на земята, мога да ви уверя в това. Брат ми е в затвора, в единична килия, разкъсано е семейството му, както споменах. Всеки път, когато публикувам резултатите от поредното разследване, те наистина го измъчват. Аз вярвам, че с подкрепата на хората може да се защитя от тази стратегия, стратегията, която Путин използва срещу мен”, уверява той.
И продължава: ”Бях арестуван за 15 дни, Борис Немцов е бил убит седмица по-късно. Така че аз разбирам това, което се случва в Русия, знам рисковете, предполагам всички опасности, но това е моята страна, аз ще се боря за моята страна, аз знам, че истината е с мен. Знам, че да се развие моята страна - това е много по-добре, отколкото да завладява нови територии. Уверен съм, ще мога да обясня на руснаците, че алтернативата в мое лице е много по-добра от Владимир Путин. Аз вярвам в това, което правя и съм абсолютно убеден, че ще успеем, аз вярвам в победата. Да, трудни са времена, а и тази имперска заблуда… Ала политическите тенденции се променят, хората обедняват, хора задават въпроси, а аз имам подкрепата на семейството ми и на хората, аз няма да ги разочаровам, твърди той.
„Те създадоха режим, враждебен за гражданите на Русия. Затова трябва да участвам в изборите, да нанеса удар на врага“, заяви самият Навални на събрание. В заявлението, последвало срещата, се казва, че съдебната система в страната се е превърнала в „механизъм за отстраняването от избори на политическите опоненти на действащия президент“. От текста става ясно още, че движението подкрепя Навални и ще се присъедини към президентската му кампания.
„В Русия няма демокрация! Руската демокрация днес не изглежда никак, защото нея просто я няма! По-лошо - дори днес системата, която съществува в Русия, представлява много сериозна авторитарна система, която има признаци за развитие в шовинистична и криминална система". Тези думи са на най-разпознаваемия руски опозиционен лидер Григорий Явлински, основател на партията "Ябълка" Смяната на властта, на правителството и на президента трябва да става по законен начин и задължително мирно, смята той.
Дали това изобщо е възможно?
„Парграф 22” по руски…
Министър-председателят на Руската федерация през периода 2000-2004 година, когато президент вече беше Владимир Путин Михаил Касянов, който е лидер на ПАРНАС, се канеше да влезе с хората си в Думата след парламентарните избори миналата година и да започне процедура по импийчмънт на държавния глава, който, по думите му, е докарал Русия "до ръба на пропастта". Друг въпрос е дали това е точният термин.
Михаил Касянов предрече груба фалшификация на вота и май позна. Партията му остана под чертата. Страхът от хаоса на 90-те години също плаши руския избирател, което е другият голям коз на Путин. Този страх владее и всички световни лидери. В кошмарите си те отново виждат онези години, когато огромната страна се пукаше по шевовете, а не беше и много ясно кой точно държи ядреното куфарче. За тях една Русия без Путин е много по-страшна от сегашната. И това добре се осребрява от Кремъл.
През февруари миналата година - точно година след убийството на Борис Немцов, Михаил Касянов заяви пред Ройтерс, че се опасява за живота си.
„Най-важната предпоставка за краха на този режим може да бъде геополитическо, военно поражение", каза преди време пред "Ди Велт"
Гари Каспаров, друг опозиционер, който живее в изгнание
Бившият световен шампион по шахмат е един от хората, които развалят съня на руския президент Владимир Путин, му предрече скорошно поражение.
"Имам предвид не нещо, приличащо на случилото се в Берлин или Токио през 1945 година и не окупация, а поражение, което ще покаже слабостта на режима. Както беше в Афганистан. Съветският съюз не загуби войната, но оттеглянето му от там бе проява на слабост. След това режимът започна да се разпада", отбелязва Каспаров. Той тогава сравни пропагандния апарат на СССР и на днешна Русия: "В съветско време имаше опити да се разкаже на хората нещо за светлото бъдеще. Хората знаеха, че това е илюзия, но идеята беше в това - ето, ние се стараем сега, за да може след 20-30 години да има мир, благоденствие и братство. Путиновата пропаганда не казва нищо за бъдещето. Има само мрак и смърт. Само врагове и конфронтация. Тази пропаганда е много интензивна и носи изключително негативен характер."...
Новото е, че днешна Америка вече е благосклонна към това, нещо безпрецедентно в историята. Направо парадоксално е, че днес
Москва бди над доброто име на американския президент
Обгрижва го всячески, сече монети с неговия лик, на които пише колко му вярва..
Григорий Явлински определи като "тъпа" политика на новата администрация на САЩ към Русия. Тя отразява като огледало кризата на политическата система в САЩ. Михаил Касянов пък заяви, че встъпителната реч на Тръмп е оправдала най-тревожните очаквания.
"Преднамерено смесвайки мними и реални проблеми на Америка, той се опитва да представи най-богатата страна в света като бедна, полуразрушена, затрупана от ръждиви боклуци, с народ, който не може да получи качествено образование и медицинска помощ, каза Касянов. Уточни, че Тръмп е поставил ударение в своята риторика на повишаване на благосъстоянието на народа, защото хората винаги мислят, че трябва да живеят по-добре, и той им обещава това.
Гари Каспаров казва, че неговата активна позиция го причислява към опозицията, въпреки че това е малко размито понятие, „защото замислял ли се е някой какво означава в Русия "опозиция. "Аз имам активна позиция и навярно мога да бъда причислен към опозицията, въпреки че това е малко размито понятие, защото замислял ли се е някой какво означава в Русия "опозиция"... Повечето от онези, с които работех в Русия, или са в изгнание, или в затвора, а на някои им се случи и нещо още по-лошо - като случая с Борис Немцов..
На 27 февруари се навършиха две години от убийството на бившия вицепремиер и опозиционен лидер, екзекуция в самото подножие на Кремъл. Един символичен акт, който е своеобразна матафора на случващото се в огромната страна…
Борис Немцов е убит заради пари, оповести през юни м.г. следственият комитет в Москва. "Разполагаме с доказателства, че мотивът за престъплението е користни подбуди. На извършителите са били обещани 15 млн. рубли (приблизително 205 000 евро)", пише в съобщението на институцията. Това елиминирало версията за политически и/или религиозен мотив. Едва ли някой вярва на това в Русия. Това е добре позната част от играта на тоталитарната машина. Сякаш отново кънтят вулканичните думи на Лермонтов в «Смерти поэта» , стихотворение, посветено на убийството на Пушкин:
Вы, жадною толпой стоящие у трона,
Свободы, Гения и Славы палачи!
Таитесь вы под сению закона,
Пред вами суд и правда — всё молчи!..
Но есть и божий суд, наперсники разврата!
Есть грозный суд: он ждет;
Он недоступен звону злата,
И мысли и дела он знает наперед.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства