Никола Груевски
Изпразнил е банковите си сметки още през септември
Парченцата от пъзела, наречен бягството на Никола Груевски, може и да се нареждат, но цялата картина остава мътна и неясна. Бившият премиер е в неизвестност от 9 ноември. В 16.00 ч. на същия ден е издадена заповед да му бъде връчена призовка за затвор, но органите на реда така и не го откриват в дома му в Скопие.
Груевски напуска страната през албанската граница. Не е ясно кога става това. Няма данни да е минал през граничен пункт, което означава, че е минал нелегално. Службите откриват следи от преминаването му от Албания в Черна гора. Това става в неделя, малко след 19.00 ч., с унгарски дипломатически автомобил, чийто регистрационен номер е установен.
Три часа по-късно бившият премиер влиза в Сърбия от Черна гора. От там го поема друг унгарски дипломатически автомобил. От вътрешните министерства и на Албания, и на Черна гора твърдят, че е преминал законно, тъй като все още няма издадена международна заповед за арест. От сръбското вътрешно министерство пазят мълчание. Единствено опозицията в Белград поиска обяснение за ролята на сръбските власти в пътуването на Груевски.
Граничните служби и на Албания, и на Македония посочват и имената на унгарските граждани, които са пътували с бившия премиер. Данните обаче противоречат на изявленията от Будапеща. Едно е ясно – Никола Груевски е избягал с дипломатически автомобил на Унгария, заяви Зоран Заев и съобщи, че е започнато двойно разследване, което трябва да установи как точно е избягал.
Още през август македонските медии съобщаваха, че Груевски се готви да избяга в Унгария. Изпразнил е банковите си сметки още през септември, сочи неофициална информация. Официалната от специалната прокуратура в Скопие – че просто няма активи на негово име. Македонското общество насочи гнева си към управляващите и задава въпроси как може човек под строго полицейско наблюдение да избяга.
В Македония започна разследване срещу длъжностни лица, които може да са злоупотребили със служебното си положение и да са помогнали на Груевски. Изпратена е и молба за екстрадиция до Будапеща с придружаваща документация от 400 страници. Случаят с Никола Груевски е изцяло правен, а не политически, заявиха от правителството на Виктор Орбан. Според говорителя му казусът с бившия македонски премиер е съотносим с Женевсата конвенция. Изказването е по повод критиките, че Унгария нарушава европейското законодателство, тъй като няма право да дава убежище на човек, който идва от трета държава, считана за безопасна. Официално от Еврокомисията не обвиниха Унгария в нарушаване на европейските правила.
Още от Свят
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор
Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо
Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление