От днес влиза в сила споразумението за свободна търговия между Украйна и Европейския съюз. От април 2014 г. на Украйна беше предоставен едностранно преференциален достъп до европейския пазар, чиито срок изтече на 31-и декември 2015 г. Решението преди две години беше взето "в отговор на предизвикателствата пред сигурността, политиката и икономиката на страната", пише Европейската комисия.
Прилагането напълно на търговското споразумение беше отложено до януари 2016 г., "за да се избегне допълнителна дестабилизация на страната" и за да се запази преференциалният режим на търговия между Украйна и Русия. Според данни на Брюксел, Европейският съюз е най-големият търговски партньор на Украйна и основен източник на преки чуждестранни инвестиции в източноевропейската страна. В ЕС Украйна изнася основно суровини (стомана, желязо, селскостопанска продукция и химикали).
В края на декември Брюксел удължи икономическите санкции срещу Русия с още шест месеца заради непълно прилагане на споразумението от Минск за Украйна. От своя страна Москва предприе стъпки да изключи Украйна от зоната за свободна търговия с бившите съветски републики заради партньорството между Киев и Брюксел. Опитите на ЕС да сътрудничи при запазването на търговските връзки между страните се провалиха. През последните 18 месеца Малмстрьом председателства 15 тристранни срещу между руски и украински министри с цел да убеди Москва, че споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Украйна няма да навреди на икономическите интереси на Русия.
Според зам.-министъра на външните работи на Украйна сделката между Русия и ЕС се е провалила заради "непосилните искания" на Москва: пълен достъп до митническите бази данни на ЕС, включително до чувствителна търговска информация и запазване на "съветските стандарти за всичко от химикалки до автомобилни гуми за още 10 години".
Още от Свят
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки.
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия
„Ерата на страх и несигурност по отношение на Русия трябва да приключи“