Папа Франциск заяви, че в здравните системи по света има неравенство, особено в богатите страни, и посочи, че правителствата са длъжни да се грижат за всички граждани, предаде Ройтерс. "Все по-усъвършенстваните и скъпи лечения са достъпни за все по-ограничени и привилегировани сегменти от населението", каза Франциск в реч пред конференция на европейските членове на Световната медицинска асоциация. "Това поражда въпроси за устойчивостта на осигуряване на здравни услуги и за нещо, което може да бъде наречено системна тенденция към все по-голямо неравенство в здравеопазването."
Тази тенденция личи ясно, когато се сравни осигуряването на здравни грижи по страни и континенти, каза главата на Римокатолическата църква, както и когато се погледне ситуацията в по-богатите страни, където достъпът до здравеопазване става все по-опасно зависим от личните икономически възможности, а не от реалната нужда от лечение, заяви Франциск, предава БТА. Макар че евтаназията е "винаги грешна", може да е "допустимо" в някои случаи да се спре лечението на умиращи пациенти, каза папата, потвърждавайки отново становището на Римокатолическата църква за трудните решения за слагане на край на живота, предаде ДПА. Франциск поясни, че католическата догма за святостта на живота не оправдава "прекалено ревностното лекуване" на терминално болни пациенти. По думите му "няма задължение" да се използва "всеки възможен лек" за умиращи пациенти и прекратяването или избягването на лечение би могло да е "морално допустимо" и "отговорно признава ограниченията на нашата смъртност, щом стане ясно, че съпротивата е безполезна". Според него трябва да има "внимателна преценка на моралната цел, съпътстващите обстоятелства и намеренията на замесените лица", а "решенията трябва да се взимат от пациента, ако е годен и дееспособен". Той заяви, че в демократичните общества към тези "деликатни въпроси трябва да се подхожда спокойно, сериозно и обмислено, търсейки, доколкото е възможно, съгласие по решенията, включително на юридическо равнище".
Още от Свят
Джонсън: Всяко прекратяване на огъня в Украйна трябва да включва европейска мироопазваща мисия
След победата на Доналд Тръмп на изборите през 2024 г. световните лидери се подготвят за рязка промяна в политиката на САЩ по отношение на Украйна
Австралия: Забрана на социалните мрежи за лица под 16 години, Tik Tok: разочаровани сме
Фирмите за социални медии, които са заплашени от глоби в размер до 50 млн. австралийски долара (32,5 млн. щатски долара) за неспазване на изискванията, определиха закона като „неясен“, „проблемен“ и „прибързан“
Полицията стреля с гумени куршуми и сълзотворен газ срещу протестиращите в Грузия
Демонстрантите издигнаха барикади и ги подпалиха, а местните медии съобщиха, че няколко протестиращи и журналисти са били арестувани