Съветът на ЕС и Европейският парламент издигнаха различни номинации за ключовия пост на главен прокурор на съюза. Изборът обаче става с консенсус, засега оспорваната битка е между французина Жан-Франсоа Бонер и румънката Лаура Кьовеши.
Европейската прокуратура трябва да заработи през 2020 година. Основната й цел - да наказва злоупотребите с еврофондове и измами с ДДС.
Преди седмица посланиците на страните членки издигнаха за шеф Жан-Франсоа Бонер.
"Най-важното е главният прокурор на ЕС да бъде мотивиран и аз съм точно такъв", твърди самият Бонер.
Вчера ресорната комисия в европарламента предпочете бившия ръководител на антикорупционния орган в Румъния - Лаура Кьовеши. "Моята работа е да накарам правосъдието да работи там, където наказателното право е нарушено", отбеляза тя.
Единственият наш представител, присъствал на изслушването на кандидатите вчера е Емил Радев. Другите отсъствали. Радев подчертава, че той не е имал право да гласува, тъй като е замествал постоянен член на комисията.
Доцентът по право на ЕС Христо Христев е убеден, че изборът не е в задънена улица и ще се определи при нови преговори между съвета и парламента. Но не може да си обясни липсата на родните евродепутати на изслушването. „Очевидно има някакво смущение и притеснение в перспективата Лаура Кьовеши да стане главен прокурор на ЕС”, смята доцентът.
България също ще има свой представител в европейската главна прокуратура. На финалната права в конкурса са двама прокурори и един съдия.
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"