10 Декември, 2025

Плевнелиев: Отговорността за овладяването на мигрантските и бежански потоци е глобална

Плевнелиев: Отговорността за овладяването на мигрантските и бежански потоци е глобална

"България се присъединява към призива на ООН за цялостно прилагане на действащите споразумения за реадмисия. Споделянето на отговорността на глобално ниво за овладяването на мигрантските и бежанските потоци е от жизненоважно значение. Необходимо е държавите на произход, транзит и дестинация да предприемат съвместни действия в дух на взаимна подкрепа и солидарност",  заяви държавният глава Росен Плевнелиев в изказване на пленарното заседание на срещата на високо равнище по широкомащабните мигрантски и бежански потоци в централата на ООН в Ню Йорк, съобщи пресслужбата на българското президентство. 

Българският президент определи безпрецедентната глобална среща като възможност да бъде договорен глобален подход към управлението на мигрантските и бежанските потоци.

"Трябва да насочим вниманието си към първопричините за миграцията. Необходимо е да намерим трайно решение на конфликтите и да се борим с нарушаването на правата на човека, социално-икономическите трудности и липсата на добро управление в страните на произход", призова президентът Росен Плевнелиев от трибуната на ООН.

Според държавния глава, спазването на международното право в областта на хуманитарните въпроси и правата на човека, ефективният контрол на границите и реадмисията са ключови елементи в управлението на миграцията. 

"Ефективният контрол на границите е от първостепенно значение. Това включва пълното зачитане на човешките права на лицата, имащи право на закрила, предотвратяването и борбата с незаконната миграция и каналджийството и премахване на трафика на хора. Изключително важно е да се направи ясно разграничаване между бежанците и икономическите мигранти, които не отговарят на условията за получаване на статут на бежанец. Много незаконни мигранти стават жертва на престъпни мрежи и трафик на хора, когато се опитват да преминават границите нелегално", посочи още българският президент в изказването си. 

Държавният глава подчерта още, че България стриктно спазва международното право в областта на хуманитарната дейност и правата на човека.

"Обръщаме специално внимание на защитата на най-уязвимите - на жените, децата, особено непридружаваните деца, и на хората с увреждания. България също така предоставя хуманитарна помощ и помощ за развитие на страните на произход и транзит", припомни Росен Плевнелиев. 

България вече прие първата си Национална програма за презаселване и се присъединява към призива към държавите, които все още не са приели такива програми, да го направят възможно най-скоро. 

"С приемането на Всеобхватната рамка за отговор на бежанската криза ще можем по-добре да защитаваме и помагаме на бежанците и да подкрепяме приемащите страни, като същевременно приемаме мерки, отчитащи тяхната легитимна загриженост по отношение на сигурността. Предстоящата работа за приемане на Глобален пакт по бежанците през 2018 г. предоставя добра възможност за интегриране във Всеобхватната рамка на превенцията и преодоляването на първопричините", каза още държавният глава. 

България ще участва в предстоящия преговорен процес за приемане на Глобален пакт за сигурна, редовна и законна миграция, който ще набележи набор от принципи, ангажименти и общи разбирания между държавите членки на ООН по въпроса за международната миграция във всичките й аспекти - хуманитарна област, развитие, сигурност и права на човека, стана ясно още от изказването на българския държавен глава пред ООН.

Сподели:

Коментари (0)

Папата: Всеки мирен план за Украйна, който изолира Европа, е нереалистичен

Папата: Всеки мирен план за Украйна, който изолира Европа, е нереалистичен

"Мисля, че те (администрацията на Тръмп) се опитват да разрушат съюз, който според мен е много важен днес и в бъдеще." - отбеляза той.

Лидерката на венецуелската опозиция Мачадо няма да получи лично Нобеловата награда за мир

Лидерката на венецуелската опозиция Мачадо няма да получи лично Нобеловата награда за мир

Тя се укрива заради заплаха за сигурността ѝ - режимът на Мадуро я преследва. Посочва се, че не e ясно дали е успяла да напусне Венецуела.

Демократите спечелиха кметския пост в Маями - за първи път от 28 години

Демократите спечелиха кметския пост в Маями - за първи път от 28 години

Победителката Айлийн Хигинс обеща "етично и отговорно управление, което дава конкретни резултати за населението". Тази победа е пореден успех за демократите. Те спечелиха изборите за губернатор във Вирджиния и в Ню Джърси през тази есен, както и кметството в Ню Йорк.