Новата руска ракетна система „Авангард“ подхранва надпреварата в развитието на свръхзвукови оръжия, която така или иначе се намира в правен вакуум. Швейцарското издание Die Neue Zeurcher Zetung публикува статия, в която поставя под съмнение истинността на данните, представени от официална Москва за системата, и припомня, че все пак Русия е само един от играчите в надпреварата за хиперзвуковите оръжия.
Когато става въпрос за нови оръжейни системи, Владимир Путин, иначе винаги сдържан и дори хладен, бързо омеква. Прекрасен подарък за Нова година е новата бойна система „Авангард“, която руската армия е изпитала успешно в сряда. Ракетната система е голяма победа за Русия и гаранция за сигурността й за десетилетия напред, увери лидерът на Кремъл. Системата, която може да бъде оборудвана и с ядрени оръжия, е толкова бърза, че никоя отбранителна система в света не може да я прихване, обяви Путин в най-модерния команден център на Министерството на отбраната в Москва. Това незабавно добавиха държавни медии и експерти: сега Русия изпреварва конкурентите си в областта на свръхзвуковите оръжия.
Но подаръкът, опакован с медийно внимание, остава някак съмнителен. Според руското министерство на отбраната „Авангард“ е тестван в орбита от база в Урал. Обявно бе, че бойната глава се е отделила и след това отново е навлязла в атмосферата. Според Министерството на отбраната тя се е движила със скорост, 27 пъти по-бърза от тази на звука, преди да порази целята си си в Далечния изток на Русия – на 6 000 мили от началната й точка.
Дали обаче трябва да се доверяваме? Независимите наблюдатели, потвърдили твърденията, със сигурност не са били там, за да наблюдават какво се случва със системата; почти цялата налична информация идва от официални източници. В допълнение, властите пуснаха само кратък видеоклип, който не показва никакви подробности за бойната глава. Подобни изображения бяха показани по-рано тази година. Също така, тестът от 26 декември очевидно не е първият: според съобщения в медиите от 2015 г. са в ход опити, които са били частично успешни.
Досега компютърните анимации за „Авангард“ са показали, че при повторно влизане в атмосферата тя се разпада на части, които са добре управляеми и не може да бъдат засечени от спътникови системи. Когато през март Путин представи „Авангард“ като едно от шестте футуристични, хиперзвукови оръжия, компютърните изображения предизвикаха известна подигравка сред публиката.
Международните експерти не се съмняват, че Русия работи по разработването на свръхзвукови оръжия. Не е ясно докъде е стигнала в начинанието. И все пак Русия е само един от играчите в ускоряваща се надпревара в развитието на хиперзвуковите оръжия. Китай изпробва редица системи, включително и такива, които работят аналогично на „Авангард“. Пентагонът също наскоро ускори темпото. През април тогавашният министър на отбраната Джеймс Матис заяви, че развитието на хиперзвуковото оръжие е основен приоритет на страната. Армията, Военновъздушните сили и Военноморските сили сега разработват свръхзвукови ракетни системи заедно, които трябва да започнат да влязат на въоръжение до 2021 година.
Още от Свят
Рюте отговори - ще раположи ли НАТО войски в Украйна
Генералният секретар на НАТО
Зеленски: Путин размахва своя „Орешник“ , за да осуети усилията на Доналд Тръмп
Той отбеляза, че днес в Казахстан Путин „отново рекламира своите ракети – своята готовност да убива и да разрушава“
Тбилиси: ЕС ни изнудва, няма да се стремим към присъединяване до 2028 г.
Съобщението дойде часове, след като Европейският парламент прие необвързваща резолюция, отхвърляща резултатите от парламентарните избори в Грузия