Ръководителят на мисията на ЕС в Турция Хансьорг Хабер е подал оставка, съобщи днес дипломатически представител, цитиран от агенция "Ройтерс" и БТА.
Хансьорг Хабер критикува по-рано подхода на Турция в прилагането на мигрантското споразумение с ЕС и бе привикан миналия месец в турското външно министерство, за да обясни свой коментар по повод сделката, който обиди Анкара.
Говорителка на Европейската комисия потвърди, че Хабер ще напусне поста от август, без да посочва причина. "Наследникът му ще бъде назначен своевременно. Европейският съюз продължава да работи с Турция, която е ключов партньор и кандидат за членство".
Забележката, заради която Хабер трябваше да дава обяснения в турското външно министерство, бе всъщност германската поговорка "Започна по турски, свърши по германски".
Той я е споменал пред репортери, коментирайки споразумението за мигрантите, с думите "Тук се случи обратното. Започна по германски и свърши по турски". Министърът по европейските въпрос Волкан Бозкир заяви, че подобни изрази не подхождат на посланик.
Мигрантите и визите
Отношенията между Турция и ЕС се обтегнаха в последните месеци след сключването на мигрантската сделка. Макар да бе планирано тя да спре потока търсещи убежище през Егейско море, осъществяването ѝ бе обвързано с падане на визите за краткосрочно пътуване в Шенген за турските граждани.
За да се случи това, Анкара трябва да изпълни 72 правни критерия, сред които – промяна на дефиницията за тероризъм. Според Брюксел тя е прекалено широка и се използва за натиск върху опозиционно настроени групи в страната.
Президентът Реджеп Ердоган и председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер размениха остри реплики по темата, след като Ердоган заплаши да спре да спазва споразумението, ако визите не паднат.
Председателят на ЕП Мартин Шулц заяви, че Турция няма да получи свободно пътуване, ако не изпълни условията. По-рано днес новият премиер на Турция Бинали Йълдъръм за пореден път настоя, че Турция никога няма да промени законите.
Отношенията с Германия
Разногласия има и между Анкара и Берлин. В последните месеци канцлерът Ангела Меркел стана обект на критики у дома и в чужбина заради сътрудничеството с Ердоган. Самият президент заведе дело за обида срещу германския сатирик Ян Бьомерман, който изрецитира в ефир обидно стихотворение за него. Ердоган поведе съдебна борба и срещу режисьора Уве Бол и изпълнителния директор на издателския концерн "Аксел Шпрингер" Матиас Дьопфнер, които се изказаха в защита на комика.
Преди седмици Бундестагът прие резолюция, с която призна арменския геноцид и това разпали гнева на Анкара. Ердоган не изключи възможността за санкции от страна на Турция, а Турция повика посланика си в Берлин за консултации. Германски депутати от турски произход бяха поставени под полицейска закрила, след като получиха смъртни заплахи задето са гласували за резолюцията.
Външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу наскоро заяви, че медиите в Германия не са свободни, защото в такъв случай не биха писали срещу Ердоган.
Още от Свят
ООН документира 376 случая на сексуално насилие на агресорите в Украйна
Цифрата включва 262 мъже, повечето от които са били измъчвани в плен на окупираните територии или в Русия, 104 жени, както и деца - 10 момичета и 2 момчета, сочи доклад.
Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия
Смята се, че това е първото официално потвърждение
НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия
Умното нещо, което трябва да направим, е да не чакаме Русия да нанесе удар