24 Ноември, 2024

Преди 100-години Украйна провъзгласява независимостта си в условия на руската болшевишка агресия

Преди 100-години Украйна провъзгласява независимостта си в условия на руската болшевишка агресия

22 януари е Денят на съединението на Украйна и 100-годишнината от провъзгласяването на независимостта на Украинската народна република.
На този ден през 1918 година за първи път през ХХ-ти век Украйна провъзгласява независимостта си. Появява се държава, която в продължението на три години не спира борбата за своето съществуване. Украинците успяват да утвърдят държавни граници, език, пари, символи (герб, химн и знаме), да изградят боеспособна национална войска, да постигнат признаване от страна на международната общност.
Завършването на Първата световна война довежда до създаването на редица независими национални държави в Източна Европа върху руините на империите.
Сред поробените народи, които тогава се борят за независимост, са и украинците, които успяват да създадат Украинската народна република и Западно-украинска народна република, а по-късно се обединяват в една държава.
По този начин, Украинска народна република е

една от първите нови суверенни държави,

които се появяват в резултат на държавотворческите процеси в периода на Първата световна война: през декември 1917 г. независимостта си провъзгласява Финландия, през януари 1918 г. – УНР, след това се образува Естония, Литва, Чехословакия, Полша и други държави.
Провъзгласяването на независимостта с IV Универсал на Централната рада е логичния етап в развитието на Украинската революция.
Украинската независимост е обявена в условия на руската болшевишка агресия. Военните действия карат Централната рада да се отдели от Русия. По време на срещата на украинското правителство на 8 януари 1918  година Микита Шаповал заявява: „След като няма армия, а Украйна трябва да се защитава, единственият изход е провъзгласяването на независима Украйна, което ще даде възможност твърдо да се закрепим на международната арена и да се започне организиране на новата физическа сила“.
По този начин е решен въпросът „автономия или независимост“. На 22 януари 1918 г. се обявява независимостта на УНР. На този въпрос беше посветена закритата среща на Малката рада, която започва на 22 и завършва в нощта срещу 25 януари. За обсъждане са предложени три проекта: на Михайло Грушевски,  Володимир Винниченко и Микита Шаповал, но в крайна сметка, е изработена една съвместна редакция, която влиза в историята като съдбоносен IV Универсал на Украинската централна рада.
Първата си годишнина на независимостта – 22 януари 1919 година  Украинска народна република чества с тържествено приемане на Софийския площад Киев на Акта на Съединението със Западно-украинската народна република. Така че на този ден ние празнуваме две забележителни исторически събития: първото е провъзгласяване на независимостта на Украйна и Деня на Съединението.
Този държавен празник символизира единството на украинските земи. И въпреки че тогава държавата не успява да запази целостта и независимостта си, Актът на Съединението се превръща в реалното въплъщение на вековната мечта на украинците  за една собствена суверенна държава. Държавното обединение на УНР и ЗУНР е от решаващо значение за утвърждаване на украинската обединена държава в настоящите граници. Той очерта географските, политическите и идентификационните контури на единна Украйна.
Денят на съединението е знаково събитие в историята на създаването на държавата Украйна. Логично е, че идеята за съединението продължава да живее. Да си припомним само как на 22 януари 1990 година милиони украинци се нареждат  на

жива верига от Киев до Лвив,

отбелязвайки Деня на съединението.
На 22 януари 2014 година по време на Революцията на достойнството загиват Сергий  Нигоян, Юрий Вербицки,  Михайло Жизневски, които се борят за независима и обединена Украйна и дават за това живота си. Ето защо, ние не само спомняме за известните исторически фигури, но и се прекланяме пред  героите на Небесната сотня и на войната за независимост в борбата с руските агресори. Нашите войници се борят в източната част на Украйна не за завръщането на определени територии, а за цялата обединена украинска земя. Защото, както и преди сто години, Русия се опитва да унищожи Украинската държава и да подкопае нейното единство.
       Ние трябва да направим изводи от собствената си история, като постоянно си припомняме за безбройните жертви, сложени на олтара на независимостта, държавността и единството.
Днес, както никога досега, украинците трябва да се обединят около националната идея, за да запазят единството на Украйна и да осигурят нейното достойно европейско бъдеще. Защото Съединението е не само обща територия. Това е духовно единство, общи ценности, общи идеали, стремежи. Това е голямо и силно семейство на всичките украински граждани.
Само в единството украинците са несломими и непобедими!

   
Сподели:

Путин подписа закон, който позволява на бойците в Украйна да отменят лоши дългове

Новото законодателство ще бъде силен мотив за някои да се присъединят, тъй като Русия търси нови начини за набиране на бойци за почти тригодишния конфликт

Израел към САЩ: Продължаваме решителните действия срещу "Хизбула"

Кац даде висока оценка на усилията на САЩ

Хакан Фидан: Русия проучва алтернативни маршрути за достъп до световните пазари

Фидан разговаря по телефона с руския външен министър Лавров и обсъди с него двустранните отношения