Пълна мобилизация в Европейския парламент срещу спорния пакет „Моблиност”, който засяга българските превозвачи. Утре те отново ще протестират.
Европейският парламент ще обсъжда и гласува в сряда предложените промени в правилата за международните пътни превози, известни още като пакета за мобилност „Макрон“. При гласуването на промените пленарната зала трябва да се произнесе текст по текст.
По същото това време пред европарламента в Страсбург български превозвачи, подкрепени от румънските си колеги и превозвачи от други страни ще протестират срещу ощетяващите ги поправки.
Евродепутатът Андрей Новаков определи вота на пакета „Мобилност“ като вот на ръба, но изрази надежда, че няма да се стигне до окончателното му приемане на второ четене.
„Има внесени почти 1600 поправки, много от тях все още не са преведени, така че може да се случи всичко. Точно това не искахме да става! Най-голямото законодателно досие в сферата на транспорта за последните 10 години ще се решава сякаш е хвърляне на зарове. Няма нито един компромис, нито едно разбирателство, по текстовете има два пъти повече поправки отколкото евродепутати“, коментира Андрей Новаков от ГЕРБ/ЕНП.
Връщането на автомобила „у дома“ поне веднъж на четири седмици е един от най-притеснителните текстове за българските превозвачи. Като причини против него Ангел Траков изтъкна географското положение на страната, загубата на време и големия финансов ресурс, който е необходим.
Председателят на ЕП Антонио Таяни пък коментира, че преди да се стигне до какъвто и да било вот, не ясно може ли да се гласува текст, две трети от който е бил отхвърлен от Специализираната комисия по транспорт.
Няколко часа преди вота в пленарната зала ще се обсъжда дали съществува правна неяснота при гласуването на подобен текст. Т.е. сутрешното обсъждане не засяга самия пакет "Мобилност", а процедурата, чрез която беше прокаран за гласуване в последния момент.
Тримата български евродепутати, които отсъстваха вчера, имат различни причини. Двама от тях съжаляват за отсъствието си, а един просто има различни позиция от националната.
Полетът на Светослав Малинов закъснява, а Неджми Али е задържан в родния си край. Но и двамата утре ще гласуват за отхвърляне на пакета „Мобилност”.
„Беше ми дадена информация от „Луфтханза”: заради срив в компютърната система във Франкфурт. Между другото бях с много колеги, не българи. Имаше германци, имаше испанци. Просто не можах да се добера до пленарна зала”, каза Светослав Малинов.
„Поради лични причини ми се наложи да пътувам към моя регоин, семейни. Там живее и майка ми и се наложи да отпътувам по спешност. Имах закупен билет, но трябваше да бъде отменен”, обясни Неджми Али, Алианс на либерали и демократи за Европа.
Николай Бареков обаче подкрепя пакета „Мобилност”. Твърди, че 99 процента от шофьорите в България мислят като него, но не смеят да го кажат
„Защото ги е страх. Собствената ми сестра ме помоли да спра, защото нейното семейство също е ангажирано с този бизнес на най-ниските нива. И това също създава предпоставки тези хора да бъдат уволнени, гонени. Хората се страхуват за хляба си”, коментира Бареков.
Над 100 превозвачи от България се очакват утре за протеста. Над 300 ще пристигнат от Румъния.
„Аз се надявам, че със съдействието на българските представители в парламента, част от представителите на протестиращите утре ще бъдат допуснати в залата в Страсбург. Напълно подкрепяме тази форма на изява, коментира министърът на транспорта Росен Желязков.
Над 300 ще пристигнат от Румъния.
Още от Свят
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков
Путин подписа закон, който позволява на бойците в Украйна да отменят лоши дългове
Новото законодателство ще бъде силен мотив за някои да се присъединят, тъй като Русия търси нови начини за набиране на бойци за почти тригодишния конфликт