Днес ще се проведе тазгодишното издание на "Пряка линия с Владимир Путин", в което руският президент отговаря на въпроси на зрители. На брифинг с репортери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че тази година са получени над 1 милион въпроса към държавния глава, повечето от които са посветени на социално-икономически проблеми, в това число – кризата в икономиката на Русия, жилищни и битови неволи, предаде "Ведомости". Според Песков тези въпроси показват, че руснаците не се безпокоят от курса на рублата и долара, а от покачването на цените и забавянето на заплатите. Тази година гражданите можеха да задават въпросите си не само по телефон, със СМС или на специалния сайт на инициативата, но и чрез руската социална мрежа "ВКонтакте" и с видео обръщения. Операторите на специалния телефонен номер ще приемат обаждания и по време на самото мероприятие. Проучване на центъра за изследвания "Левада", публикувано в началото на седмицата, показва, че темите, които най-много вълнуват руснаците, са доходите и социалното осигуряване, както и състоянието на икономиката и повишаването на цените. По-назад остават въпросите за пенсиите, проблемът с корупцията и недоволството от властите, жилищните неволи и цените на недвижимите имоти.
Шест на сто от руснаците биха искали да попитат Путин за състоянието на образованието и науката в страната, както и да обсъдят трудностите на регионите. Проблемите с инфраструктурата и международната политика вълнуват едва 4 на сто от анкетираните. Първата "пряка линия" се проведе през декември 2001 г. Миналогодишното издание продължи 3 часа и 58 минути и подобри рекордите на предишните формати за най-много зададени въпроси в ефир – 78.
Сред предварително зададените въпроси засега липсват тези, свързани с Крим, с ареста на Надежда Савченко, войната в Сирия, конфликта с Турция и убийството на Борис Немцов. Изслушването на Путин по-скоро прилича на имитация на демокрация, а въпросите към руския президент отново ще бъдат задавани от "определени" журналисти. Руски опозиционни медии дори се пошегуваха, че е дошъл денят, в който президентът открито режисира журналистите.
Бившият секретар на Съюза на журналистите на Русия и бивш заместник на "Държавната Дума" Игор Яковенко коментира "Права линия" и очерта каква ще е тазгодишната структура. Според него президентът пък нямало да говори за вътрешна, а за външна политика, за да избегне въпроси, свързани с икономическите проблеми в страната. "Аз няма да задам въпрос към Путин. Бих препоръчал на колегите, които ще са пред него, да го попитат кога казва истината за Сирия - че целта първоначално му е била да разбие тероризма, или когато след това заяви, че целта е да се укрепи властта на Асад", попита Яковенко.
Още от Свят
Ердоган в разговор с Путин - иска да увеличи търговията на Турция с Русия
Ердоган ще се стреми да увеличи търговията с Русия
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция