Вече няколко дни руски потребители продължават да се надсмиват в социалните мрежи над статия в британския вестник "Таймс", в която популярната руска анимация „Маша и мечока“ е наричана "пропаганда на Путин" и пример за "мека сила", използвана от Кремъл, за да популяризира позитивния образ на Русия в чужбина, информира „Радио Свобода“.
Ето какво казва професор Антъни Глиз от Университета в Бъкингам, експерт по разузнаване, по повод анимацията: „Маша е страховита и дори противна, но и смела. Тя скача високо над главата си. Няма да е преувеличено, ако кажем, че тя се държи по путински“, визирайки един от епизодите, в който девойка, нахлупила фуражка на съветски граничар, охранява градината с моркови от „агресори“.
Не за първи път един от най-популярните руски медийни продукти в света е обект на критики от световни медии. Преди една година подобна статия се появи във финландския вестник Helsingin Sanomat, в която учителят на Балтийската школа за кино и медии в университета в Талин, Прийт Кихемяги, нарича "Маша и мечока"
"част от хибридната война, водена от Русия"
Той твърди, че мечокът е символ на Русия и неговата роля е да изчисти негативния имидж на страната в детските очи. По думите му тези сцени са „красиво представление“, което е част от кампания за влияние, твърде опасно за националната сигурност на Естония.
Подобни опасения се появяват и в Литва. Там също се коментира този епизод, в който Маша с фуражка на граничар охранява мечешката градина, преследвайки зайци, които се опитват да откраднат моркови от нея. Критиците виждат в тези сцени заявка на Русия да брани неотлъчно своите граници.
Държавните медии в Русия също иронизират загрижеността на балтийските страни, изразена по повод анимацията, наричайки я
„патологична" русофобия
„Анимаккорд“, московско студио, което притежава авторските права над „Маша и мечока“, обясни, че това е независим проект, който никога не е получавал държавно финансиране. "Тези, които наричат руския анимационен сериал „Маша и мечока“ " „Кремълската пропаганда ", имат богато въображение, подобни изявления приемаме с чувство за хумор", коментира Дмитрий Ловейко, директор на студио "Анимаккорд" пред ТАСС .
Заместник-председателят на Държавната Дума Александър Курдюмов на свой ред нарече статията в „Таймс“ "пълни небивалици" – един от много редките случаи, в които мнението на представител на руския парламент да съвпада с мненията на потребителите в интернет и руските либерални медии.
Не такава обаче е позицията на руския журналист Аркадий Бабченко, който от няколко години живее и работи в Украйна.
„Когато показах анимацията „Маша и мечока“ на дъщеря си, само след няколко минути я изключих, и пратих в ада, захвърлих я на боклука и повече не си спомних за нея. И умните хора от университетите в Бъкингам и Талин са стигнали до същото заключение. Анимацията е абсолютно недоносче. Едно момиче с някаква полу-енкаведешка фуражка, борещо се с враговете в поредицата "Крепостта на феодала" (отново се говори за враговете, които се опитват да пресушат нашата нефтена матушка) и мечка с ушанка – трябва да си много перверзен, за да пълниш главите на децата с такива глупости. И фактът, че „Aнимаккорт“ не прави това с парите на Кремъл, а по свое инициатива, показва само колко всички там са
издухани и прецакани,
но не го проумяват.
Но въпросът всъщност не е дори във фуражката, нито в милитаризирането на детското съзнание.
Същността е какъв вид поведението пропагандира тази анимация.
Пуснете си „Маша и мечока“. Гледайте всяка серия.
А след това превключете на любимото ток-шоу на Скабеева.
Няма да откриете никакви разлики в моделите на поведение.
Не.
Истерия и викове, викове и истерия. Откъслечни реплики на висок тон се разнасят в пространството - op, op, op. Абсолютно невъзможно е да чувате събеседника, към него се проявява пълно неуважение, викът е единственият модел на комуникация, абсолютно непокиска е увереността в своята правота, абсолютно невъзможно е да чуете аргументите.
Не мога да гледам тази анимация чисто физически.
Защото не откривам абсолютно никакво различие между лудналите глупаци в протестите на Путин и Маша. Дори не точно това. Гледам тази анимация и разбирам, че и Маша ще стане същата глупачка като порасне.
Това не е модел на детско поведение. Децата не се държат по този начин. Това е модел на поведение на Лидия Аркадиевна в състояние на психоза, което се натрапва на подрастващите.
А, и още нещо за фуражката на НКВД.
Times, вие съвсем правилно разбрахте посланията. И вие, колеги от Финландия, Естония и Литва също – че става дума за пропаганда.
Идиотска пропаганда,
проява на истерично и агресивно поведение.
И фактът, че се чуха насмешки и подигравки, омаловажавайки смисъла на изречените оскърбления и ирония, провеждайки една дискусия в плоскостта на „ха-ха, виждате ли какви идиоти са те“ – всичко това е едно замъгляване на същото това истерично поведение.
Не показвайте на децата тези истерична помия.
Показвайте на децата истински анимации, които показват положителни модели на човешко поведение, изразено във взаимно уважение и желание за диалог.
Гледайте първо "Маша и мечока", а след това любимия анимационен филм на Mиядзяки - и ще видите колко голяма е разликата в поведението на техните герои.“
Превод: Faktor.bg
Властелинът на Кремъл се забавлява с детската анимация
Популярната анимация се превърна в пропагандното недоносче на Кремъл
Фактор Фактор
Още от Свят
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи
Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му
Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.