"Удивлява ме беззъбата позиция на българското ръководство, която по непонятно какви съображения пренебрегна националните интереси, отказвайки се от проекта "Южен поток". Това каза руският президент Владимир Путин по време на прословутата годишна пресконференция, цитиран от руските агенции.
"В самия проект трябваше да вложим 3 милиарда (евро) - в строителство, в работни места, заплати, доходи на всички нива на бюджета, а след това щяха да се получават 400 млн. евро годишно просто за транзита", допълни той.
"Вие знаете нашата позиция, бяхме готови да го реализираме, просто не ни дадоха", каза той. "Отначало Европарламентът прие решение, че този проект не съответства на интересите на Евросъюза, след това Еврокомисията поиска от България да прекрати подготвителните работи, а след това холандският регулатор ни разреши да започнем да строим в морето. но как можехме да започнем да строим в морето, да потопим там милиарди, а като стигнем българския бряг да спрем", добави Путин.
Той коментира и наследника на "Южен поток" – "Турски поток", който в момента следва съдбата на предшественика си и е замразен заради влошените отношения между Москва и Анкара заради сваления в края на ноември от Турция руски изтребител заради нарушаването на въздушното пространство при военна операция в Сирия.
"Турски поток" ще бъде построен, ако Турция издейства гаранции от Брюксел, заяви Путин.
"Ние не сме прекъснали преговорите. Трябват ни писмени гаранции от Еврокомисията, че всички маршрути, включително и възможният маршрут през Турция към Европа, са не само изпълними, но и приоритетни и Еврокомисията ще подкрепя проекта. Ако турските партньори представят на "Газпром" такъв документ от Брюксел, ние ще продължим напред. Засега обаче, за съжаление, подобно нещо не е видно", заяви руският държавен глава, подчертавайки, че съдбата на проекта не зависи от Москва.
Той отрече също така страната му да е влагала 3.5 млрд. долара в турската АЕЦ "Аккую", която трябваше да се изгради от дъщерната на "Росатом" компания "Атомстройекспорт" Преговорите с турската страна по този проект продължават, "въпросът за бъдещето на този проект трябва да се решава на корпоративно равнище - това е чисто търговски въпрос и ние не сме направили нито една стъпка, която да накърни нашите икономически интереси", допълни руският държавен глава.
Путин заяви още, че не е уверен в целесъобразността от спирането на газовия транзит през Украйна, независимо че и "Южен" и "Турски поток" бяха представяни като маршрути за заобикаляне на Украйна като трасе за износ на руския газ.
"Не съм сигурен, че трябва да правим това, да прекратяваме украинския транзит", каза руският президент.
Той коментира още, че както от Русия се поставят изисквания към "Северен поток" и разширението му "Северен поток 2", така и към Украйна трябва да има такива.
"Нашите украински партньори може да направят това, което от нас се изисква по "Северен поток от европейските ни партньори. Ако са способни, ще работим с тях и нататък, ако не са способни, тогава с тях ще се разделим", каза той.
Още от Свят
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция
Полша се затваря за чужденци, включително за трудови мигранти
Правилата за издаване на студентски визи също са затегнати
Иран обяви, че ще проведе ядрени преговори с Франция, Германия и Великобритания
„Ще бъдат обсъдени редица регионални и международни въпроси и теми, включително проблемите на Палестина и Ливан"