Комисията по разузнаването в Камарата на представителите на САЩ съобщи, че ще разпита съветника на Белия дом и зет на президента Доналд Тръмп – Джаред Кушнър в рамките на разследването си за руска намеса в президентските избори през 2016 г., предаде АП.
Преди това, на 24 юли, е предвидено Кушнър, който доброволно обеща да сътрудничи на разследването, да се срещне неофициално и със сенатската комисия по разузнаването.
В тази връзка бившият директор на националното разузнаване Джеймс Клапър коментира, че допускът за сигурност на Кушнър трябва да бъде най-малкото замразен, докато трае разследването.
Отделно Юридическата комисия на Сената съобщи вчера, че синът на президента – Доналд Тръмп-младши, и бившият шеф на предизборната кампания на Тръмп – Пол Манафорт, са се съгласили да преговарят с комисията да бъдат интервюирани неофициално, извън публичното изслушване, предаде Ройтерс.
Комисията уточни, че засега няма да изпраща призовки, задължаващи Тръмп-младши и Манафорт да дадат показания на публичното заседание, насрочено за сряда (26 юли), но си запазва правото за в бъдеще.
Двамата трябва да отговарят на въпроси за участието си в среща в „Тръмп тауър“ в Ню Йорк през 2016 г. с руска адвокатка.
Комисията добави обаче, че е издала призовка за Глен Симпсън, предаде Ройтерс. Става дума за съоснователя на компанията „Фюжън Джи Пи Ес“ (Fusion GPS), който наел бившия сътрудник на британското разузнаване МИ-6 Кристофър Стийл да състави т.нар. досие за Тръмп по време на кандидат-президентската кампания. В писмо до членовете на комисията адвокатът на Симпсън заяви, че клиентът му е в отпуск и не може да се яви пред тях.
През януари CNN съобщи, позовавайки се на анонимни американски източници, че на брифинг в Ню Йорк представители на разузнавателните служби информирали Тръмп, че руските спецслужби разполагали с информация от личен и финансов характер, дискредитираща новоизбрания президент. Сайтът BuzzFeed публикува в интернет 35-те страници на въпросния документ.
Впоследствие в. „Уолстрийт джърнъл“ изясни, че със събирането на компрометиращите сведения се е занимавала лондонската фирма „Орбис бизнес интеллиджънс“, оглавявана от Кристофър Стийл и Кристофър Бъроуз, в която работели бивши агенти на британските спецслужби.
Междувременно вчера в. „Вашингтон пост“ съобщи, че руският посланик във Вашингтон Сергей Кисляк е бил подслушан от американските разузнавателни служби как докладва на шефовете си, че е обсъждал с Джеф Сешънс въпроси, свързани с президентските избори, включително такива, важни за Москва, по време на предизборната кампания през 2016 г.
По това време Сешънс беше сенатор и ключов външнополитически съветник на републиканския кандидат Тръмп.
Според американски официален източник „няма нищо автоматично неуместно в това Сешънс, като сенатор, подкрепящ кандидата, да обсъжда с чуждестранен дипломат политически теми и дори мнението на Тръмп по тях“. „Въпросът е дали е преминал границата и е обсъждал класифицирана информация, дали е говорил за сделки като вдигане на санкциите, ако руснаците проявят интерес към инвестиции в САЩ, или разполагат с компромати срещу Хилари Клинтън“, пояснява анонимният източник на Ройтерс.
Първоначално Сешънс не призна контактите си с Кисляк, припомня агенцията. През март като главен прокурор той си направи самоотвод от разследването на ФБР за връзките на екипа на Тръмп с Русия.
Вчера, на форума по сигурността в Аспен, Колорадо, Клапър коментира, че понякога се чуди дали истинската цел на Белия дом не е „да направи Русия велика отново“ – намек за лозунга на кампанията на Тръмп „Да направим Америка велика отново“.
И Клапър, и бившият директор на ЦРУ Джон Бренан смятат, че съветниците на Тръмп е трябвало да бъдат по-предпазливи спрямо срещите с руската адвокатка и лобист. По думите на Клапър „би било добре първо да проучат с кого ще се срещат“. Според него целта на руснаците е била „да опипат почвата дали има интерес към подобно предложение“ за компромат за Клинтън. Това му напомняло за „стандартен руски шпионски похват“.
Още от Свят
ООН документира 376 случая на сексуално насилие на агресорите в Украйна
Цифрата включва 262 мъже, повечето от които са били измъчвани в плен на окупираните територии или в Русия, 104 жени, както и деца - 10 момичета и 2 момчета, сочи доклад.
Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия
Смята се, че това е първото официално потвърждение
НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия
Умното нещо, което трябва да направим, е да не чакаме Русия да нанесе удар