26 Декември, 2025

"Ройтерс": ЕС одобри продължаването на санкциите срещу Кремъл

"Ройтерс": ЕС одобри продължаването на санкциите срещу Кремъл

Постоянните представители на страните - членки на ЕС, са се договорили в Брюксел да удължат до края на януари 2017 г. енергийните, финансовите и отбранителните санкции срещу Русия заради ролята й в конфликта в Украйна, предаде "Ройтерс", като се позова на дипломатически източници. Очаква се на среща в петък в Люксембург на министерско ниво или на срещата на върха в началото на следващата седмица продължаването на санкциите официално да бъде одобрено, освен ако в последния момент френският парламент не повдигне възражения, обясняват източниците на "Ройтерс". Крайният срок за подобен протест все още не е изтекъл. Освен Франция и Великобритания е поискала малко време, за да получи отзиви от парламента, въпреки че националните законодателните органи нямат властта да блокират подобно решение.

След като преди повече от две години ЕС въведе санкции срещу Москва след анексирането на полуостров Крим и подкрепата за проруските сепаратисти в Донбас, по-късно през 2016 г. се очаква Брюксел да направи по-обстоен преглед на политиката си спрямо Кремъл.

Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер и италианският премиер Матео Ренци са част от все по-разширяващата се група на европейски политици, които искат облекчаване на рестрикциите. Наскоро френският парламент прие необвързваща декларация в подобен дух.

В същото време Полша и балтийските страни са по-предпазливи и настояват за оставане на санкциите до изпълнение на минските договорености за Украйна. Според "Ройтерс" сред страните, които са склонни да одобрят облекчаване на рестрикциите, са и България, Словакия и Гърция.

Сподели:

Коментари (0)

Израел официално призна Сомалиленд за независима и суверенна държава

Израел официално призна Сомалиленд за независима и суверенна държава

„Декларацията е в духа на Абрахамовите споразумения“, посочи офисът на Нетаняху, позовавайки се на няколко споразумения между Израел и арабските страни, сключени с посредничеството на американския президент Доналд Тръмп

НАТО иска помощ от Украйна

НАТО иска помощ от Украйна

Всеки ден Украйна произвежда стотици безпилотни летателни апарати, част от които струват едва 2500 долара, докато стойността на руския „Шахед“ е най-малко 35 000 долара

Foreign Policy: Европа е във война! Украйна и останалите през 2025

Foreign Policy: Европа е във война! Украйна и останалите през 2025

На бойното поле се е установила ужасна патова ситуация. 750-милната фронтова линия е толкова пренаселена с дронове, че всяко движение е смъртоносно, а бавните напредъци на Русия са постигнати с огромни човешки жертви.