22 Юни, 2026

Румъния иска флотилия на НАТО в Черно море

Нова флотилия на НАТО в Черно море иска Румъния. Военното министерство в Букурещ започва преговори с пакта за създаване на съюзническа флотилия в Черно море, съобщи Digi24, цитирано от “Лента.ру”.

В състава на новата военноморска групировка може да влизат кораби от САЩ, Германия, Италия и Турция.

Правителството на Румъния настоява за създаването на такава структура заради засилените позиции на Русия в региона, проявили се особено с операцията по присъединяване на Крим през 2014 г.

В акваторията на Черно море редовно влизат американски военни кораби. Пребиваването на съдове на нечерноморски страни е ограничено до 21 денонощия. Този срок е определен от Конвенцията от Монтрьо, подписана през 1936 г. от много страни, включително България. 

Сподели:
Бивш разузнавач от КГБ: Путин може да нападне България

Бивш разузнавач от КГБ: Путин може да нападне България

"Ако Украйна сега получи достатъчно американско оръжие, тя реално може да освободи Херсонска област, Запорожка област и Крим", казва той

Крах на енергийния гигант на Русия: акциите на „Газпром“ се сринаха до нивото от 2009 година

Крах на енергийния гигант на Русия: акциите на „Газпром“ се сринаха до нивото от 2009 година

Отбелязва се, че книжата на компанията са под натиска на няколко негативни фактора едновременно:

Оставката на Стармър: Срещата между ЕС и Великобритания е под въпрос

Оставката на Стармър: Срещата между ЕС и Великобритания е под въпрос

Разговорите трябваше да се състоят между Киър Стармър, председателя на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен и председателя на Европейския съвет Антонио Коща

Коментари (0)