Най-голямата делова социална мрежа LinkedIn, която има над 400 милиона потребители, може да стане първата жертва на руския закон за персоналните данни, съобщава в. "Комерсант".
Федералната служба по информационните технологии и масовите комуникации Роскомнадзор е поискала да се ограничи достъпа до нея, тъй като LinkedIn не само не е пренесла сървърите си в Русия, но събира и предава информация за граждани, които не са нейни потребители без тяхно съгласие.
Московски съд още през август удовлетвори искането на Роскомнадзор. Съдебното решение обаче още не е влязло в сила, поради което сайтът още не е блокиран.
Междувременно LinkedIn продължава битката за руската аудитория, която е около 2,5 млн. души. Разглеждането на апелативната жалба в съда е на 10 ноември.
Според Роскомнадзор дейността на социалната мрежа по събиране, използване, съхранение и предаване на персонални данни на гражданите противоречи на руското законодателство.
От ведомството твърдят, че причина за направената проверка са "многобройни публикации в средствата за масова информация за нееднократно изтичане на данни". През май в руския сайт "Хакер.ру" се появи информация, че в нерегулираната търговска зона TheRealDeal е била обявена продажба на информация за 176 млн. акаунта в LinkedIn и паролите за 117 млн. акаунта. Представители на социалната мрежа тогава съобщиха, че данните са били откраднати при хакерска атака още през 2012 г. и след това паролите на тези потребители са обновени.
Юристи, цитирани от "Комерсант", отбелязват недостатъчната обосновка на съдебното решение. В него се твърди, че се обработват данни на трети лица, които не са потребители на социалната мрежа, но не е ясно за кого става дума и каква именно е информацията.
Представител на Роскомнадзор каза, че ведомството е проверило около 1,5 хиляди компании за това дали дейността им съответства на закона за локализация на персоналните данни на руските граждани на сървъри в Русия. Около 80% от проверените фирми са изпълнили изискванията - Apple, Samsung, Lenovo, eBay, PayPal, Alibaba Group, Booking.com, Viber и др. Двете най-големи социални мрежи обаче - Facebook и Twitter – все още не бързат да прехвърлят сървърите си в Русия.
Още от Свят
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"
Вотът в Румъния: Балотаж между Чолаку и Ласкони за президентския пост
Социалдемократът Марчел Чолаку е с 25%, дясната Елена Ласкони - с 18%
Кремъл се оплака, че Байдън саботира мирните планове на Тръмп за Украйна
Според Песков сегашната администрация„ще направи всичко, за да гарантира, че тази война няма да свърши“