24 Ноември, 2024

Русия с най-много самоубийства в затвори и лагери

Русия с най-много самоубийства в затвори и лагери

Русия е европейски лидер по смъртност и самоубийства сред лишените от свобода според годишния доклад на Съвета на Европа за условията в затворите, пише "Комерсант".

Авторите на документа са открили в Русия най-пренаселените в сравнение с европейските страни места за изтърпяване на наказания, най-висока смъртност и най-много самоубийства сред затворниците. Русия е начело сред държавите на континента и по брой на осъдените за наркопрестъпления 25 на сто), а делът на затворените за убийства (27,8 процента) е по-голям само в Албания (39,4 на сто).

Според доклада, изготвен от Университета в Лозана, през 2015 г. във федерацията са излежавали присъди 642 500 души, включително близо 35 000 жени и 1700 непълнолетни. На 100 000 жители са се падали 439 200 лишени от свобода - почти четворно повече от средното за Европа. По дял на жените затворнички (8,1 на сто при средно 5,2 на сто за Европа) Русия е на трето място след Андора и Лихтенщайн. Средната плътност в затворите за 2015 г. е 79 души на 100 места (по 4 кв. метра на човек) - доста по-ниско от средното за Европа (91,4 на 100 места).

Не са взети предвид статистически данни за Украйна, Полша, Исландия, Малта, Монако, отчасти за Босна и Херцеговина, тъй като тамошните власти не предоставили исканите сведения. Европейският съд по правата на човека неведнъж е разглеждал искове за неоказване на медицинска помощ на затворници в Русия и е откривал нарушения на правото на живот и правото да не бъдат третирани жестоко, припомня юристката на правозащитния център "Мемориал" Татяна Глушкова.

Като причини за нискокачествените медицински грижи в руските затвори тя сочи недостига на квалифициран персонал, липсата на лекарства, включително против разпространени из лагерите болести като ХИВ и туберкулоза. Според правозащитници, цитирани в "Комерсант", броят на ефективните присъди в Русия трябва да се намалява, а спестените средства за издръжка на лагери да се разходват за подобряване на условията в местата за лишаване от свобода.

През декември 2016 г. руското правителство одобри концепция за федерална целева програма "Развитие на наказателно-изпълнителната система" до 2025 г., отбелязва "РБК". В рамките й се предвижда проблемът с пренаселените затвори в Русия да бъде смекчен чрез изграждането на 11 изолатора, 14 режимни блока към следствените изолатори и 4 общежития в изправителните колонии. За осъществяването на програмата ще са необходими според инфлацията и текущите нужди по места от 54,9 до 167,2 милиарда рубли, пише БТА. Най-много невинно осъдени в Русия излежават присъди "по политически мотиви, при все че у нас няма политически членове" в закона, заявява в интервю за "Московский комсомолец" правозащитничката Олга Романова.

Мнозина според нея "лежат незнайно защо", осъдени по член за "разпалване на омраза или вражда, също и унижаване на човешкото достойнство". Други имат присъди за публични призиви към осъществяване на екстремистка дейност - често пъти фактически за репостване или лайкване на материали в интернет. Романова припомня нашумял случай с гражданския активист Илдар Данин, лежал според нея незаконно зад решетките няколко месеца за единични протести и неотдавна освободен. "Огромен дял от такива дела, съшити с бели конци, е свързан с наркотици - на един подхвърлили забранени вещества, на друг му направили провокация", добавя тя. Правозащитничката споменава в тази връзка и присъдите за икономически престъпления в Русия. В момента подсъдими или следствени са 3700 руски бизнесмени, отбелязва в интервю за същото издание омбудсманът по правата на предприемачите Борис Титов.

"Бизнес планът за хвърляне в затвора е преизпълнен", констатира "Московский комсомолец" в заглавието на материала. Няма никакви предпоставки за подобряване на положението в руските затвори, коментира пред "Ведомости" Сергей Петряков, директор на правозащитната организация "Зона на правото". Системата за изтърпяване на наказанията в Русия си остава практически автономна, няма намерение да се променя и само иска допълнителни средства от бюджета. Потокът от дела за изтезания по лагерите показва, че съветската система ГУЛАГ все още живее и процъфтява в Русия, заявява експертът пред вестника, цитиран от Би Би Си.

Сподели:

Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"

"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“

Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части

Кремъл вероятно ще се опита да предаде  намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта

Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация

„Ние потопихме една „Москва“, а още два руски крайцера чакаха в Средиземно море"