25 Ноември, 2024

С "Южен поток" Газпром щеше да оплете половин Европа

С "Южен поток" Газпром щеше да оплете половин Европа

Изявлението на Владимир Путин от 1 декември, че Русия няма да продължи строежа на "Южен поток", сложи точка на усилията й да изгради паневропейска газотранспортна система, пише "Комерсант".

В събота шефът на Газпром Алексей Милер отново потвърди по телевизията отказа на концерна от "Южен поток". Руското ръководство обаче не е разпореждало да бъдат денонсирани междуправителствените споразумения със страните участнички в проекта, заявява източник на "Ведомости", близък до енергийното министерство в Москва.

Самото министерство не коментира, а прессекретарят на Путин Дмитрий Песков не посочи дали ще има такива нареждания, се казва в статията.

"Северен поток" впрочем действа пълноценно, тъй че руският "Газпром" би оплел с газопроводите си половин Европа. При сегашните санкции и конфронтация с Москва властите в ЕС просто не можеха да приемат толкова съществено засилване на зависимостта си от Русия. Те безспорно са оказали натиск върху България - ключова за проекта страна, принуждавайки я да забрани прокарването на тръби по своя територия", коментира вестникът.

Според "Новая газета", само за покупка на земя в България Газпром е изхарчил 122 милиона долара. Русия вече инвестира в строежа на "Южен поток" 5 милиарда евро - но ето че проектът е закрит, а планираният алтернативен газопровод за Турция може би ще струва над 10 милиарда евро, посочва "Комерсант".

Газпром не бърза да изпълнява решението за закриване на "Южен поток" - формално е спрян засега само корабът, полагащ тръбите, но той дори не е започвал работа, пише "Ведомости".

"Подписаният от Москва преди седмица газов меморандум с Анкара от руска гледна точка е компромис, както и газовият договор, сключен неотдавна с Китай", твърди изданието.

"Първо, с цел да увеличи доставките за Турция за Русия би било по-лесно и по-евтино да разшири готовия вече "Син поток", а не да строи нов тръбопровод. Второ, още никой не е изчислил дали Турция има нужда от 63 милиарда кубика газ годишно. Трето, турците още не са поели никакви конкретни ангажименти по този проект, затова пък Русия вече им обеща шест процента отстъпка от недоговорената още цена за кубик газ", коментира всекидневникът.

"С оглед взаимните санкции ЕС може и да не е най-удобният партньор за преговори, но Русия успя да си намери още по-трудни преговарящи - Китай и Турция. Газопроводите за там тепърва предстои да се градят и вероятно изцяло за сметка на Москва. Разходите за прокарване на тръба до Китай ще са близо 25 милиарда долара. Още не са ясни нито количествата газ, нито уговорените цени, нито дори потенциалните нужди на Китай от руски горива - но отстъпки са обещани и на него", отбелязва "Комерсант".

"Крайно тежкото финансово състояние на Русия не й дава възможност да гради едновременно и "Южен поток" и чудовищно скъпия газопровод за Китай, получил помпозното име "Силата на Сибир", коментира сп. "Новое время".

Сподели:

Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна

"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“

Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток

Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година

СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска

"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"