"Без реално гарантиране на правата на българите в Сърбия е невъзможно да се говори за еврочленство", заяви еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле в отговор на на въпрос на евродепутата от ВМРО Ангел Джамбазки по проблемите на българското малцинство в Западните покрайнини и преговорите за членство на Сърбия в ЕС.
Джамбазки зададе въпроса ще продължават ли да се водят присъединителни преговори докато са налице многобройни нарушения на правата на малцинствата в Република Сърбия.
В питането си той изброява част от сериозните пречки: натиск от страна на местната власт върху български учители в гимназия „Георги Димитров“ в Босилеград, където липсват учебници по български език, което нарушава правото им да изучават своя майчин език, както и съдебно преследване на български дейци, като например случая с Иван Николов от Босилеград.
В отговора си еврокомисарят Фюле подчертава, че зачитането на основните права и защитата на малцинствата са основни изисквания за Сърбия в рамките на преговорите за присъединяване към ЕС.
В последния доклад за постигнатия напредък от Сърбия от 8 октомври 2014 г. се подчертава, че е необходимо да се отдели внимание на последователното прилагане на законодателството, особено в областта на образованието, използването на езици и достъпа до медии и религиозни служби на езиците на малцинствата, винаги когато малцинствата изразяват желание за това.
Освен това в доклада се посочва, че представителството на националните малцинства в публичната администрация, особено в органите на местно равнище, трябва да се подобри като цяло.
Още от Свят
Италия: Г-7 ще стигне до обща позиция относно заповедта за арест на Нетаняху
Таяни не смята, че постигането на консенсус по заповедта за арест ще бъде трудно
Ангела Меркел: Ако не бях блокирала Украйна за НАТО, пълномащабната война щеше да започне по-рано
Бившият канцлер изрази също загриженост относно заплахите на Путин за използване на ядрено оръжие:
Три са важните теми за България при откриването на новата пленарна сесия на Европейския парламент
На 26 ноември се очаква членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген.