26 Ноември, 2024

САЩ и Великобритания застават на „100% зад НАТО“

САЩ и Великобритания застават на „100% зад НАТО“

В петък срещу събота вечерта премиерът на Великобритания, Тереза Мей пристигна във Вашингтон, за да проведе преговори с президента на Съединените американски щати, Доналд Тръмп. По този начин тя стана първият чуждестранен лидер, който се срещна с държавния глава на САЩ след встъпването му в длъжност на 20 януари.
Британският министър-председател определи победата на републиканеца в президентските избори миналата година като „зашеметяваща“. Едно от първите неща, които направи Мей е да отправи покана към Тръмп от името на британската кралица да посети Лондон по-късно тази година. Той прие.
Държавният глава на САЩ заяви, че напускането на Европейския съюз от страна на Великобритания (Брекзит) ще бъде „прекрасно нещо“ за Лондон и ще създаде възможност за нови търговски споразумения.
„Мисля, че Брекзит ще бъде прекрасно нещо за страната ви. Ще имате своя собствена идентичност и ще можете да създавате свои собствени търговски споразумения без да има кой да ви наблюдава“, обясни Тръмп.
В хода на съвместната пресконференция Тереза Мей заяви, че САЩ и Великобритания застават на „100% зад НАТО“, въпреки скорошни коментари от страна на американския президент, в които определи Алианса като остарял.
Друга тема, която беше засегната по време на срещата между двамата лидери беше какво е окончателното решение на Тръмп относно използването на мъчения по време на разпити. Държавният глава на САЩ заяви, че ще приеме решението на министъра на отбраната Джеймс Матис да не се използват мъчения по време на разпити.
Една от основните теми на разговора между Доналд Тръмп и Тереза Мей стана и евентуалното облекчаване или пълно отменяне на санкциите срещу Руската федерация. Министър-председателят на Великобритания призова американския президент да не облекчава санкциите срещу Москва. Думите ѝ дойдоха на фона на предстоящия първи телефонен разговор между Тръмп и руския държавен глава Владимир Путин в събота.
По време на съвместната конференция Мей заяви, че е била „много ясна“, че санкциите трябва да продължат, докато Минските споразумения, които призовават за изтегляне на руските сили от Украйна, не бъдат напълно приложени. От своя страна Тръмп вследствие на журналистически въпрос коментира: „Рано е да се говори за санкциите. Искам добри отношения с всички държави. Искам страхотни отношения с Русия и с Китай. Това ще е позитив, а не негатив“.
Макар преговорите на закрити врата между британския премиер и американския президент да не показаха конфликт в позициите на двамата лидери и те дори да се хванаха за ръка за кратко, критиките не закъсняха.
Емили Торнбъри, депутат от Лейбъристката партия в Лондон, коментира като „срамна“ неспособността Тереза Мей да се изправи срещу Доналд Тръмп по трудни въпроси:
„Премиерът обеща да говори откровено с президента Тръмп и да му каже къде не е съгласна с него, но не чухме нищо подобно. Тя изглежда е обсъдила само тези въпроси, по които вече знаем, че те са съгласни: търговия и сигурност. Ние обаче не чухме нищо относно промените в климата, относно зачитането на човешките и репродуктивни права, относно военните престъпления в Сирия, относно ядреното споразумение с Иран или относно незаконните заселнически постройки (на Израел – б.пр.) в Западния бряг“, коментира Торнбъри.
„Нейният неуспех да направи това днес – дори зад закрити врата – не е нищо повече освен срамно“, добави тя.
В събота Тереза Мей ще е в Анкара и ще се срещне с турския президент Реджеп Тайип Ердоган.

Сподели:
ООН документира 376 случая на сексуално насилие  на агресорите в Украйна

ООН документира 376 случая на сексуално насилие  на агресорите в Украйна

Цифрата включва 262 мъже, повечето от които са били измъчвани в плен на окупираните територии или в Русия, 104 жени, както и деца - 10 момичета и 2 момчета, сочи доклад.

Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия

Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия

Смята се, че това е първото официално потвърждение

НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия

НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия

Умното нещо, което трябва да направим, е да не чакаме Русия да нанесе удар