Американският министър на отбраната Аштън Картър обвини иракските сили за загубата на град Рамади в момент, когато се отправят все повече призиви правителството на САЩ да преразгледа стратегията си в Ирак, пише британският в. "Файненшъл таймс".
Изказването на Картър, според когото иракските сили са показали липса на воля да се бият с групировката "Ислямска държава", е една от най-острите критики на американското правителство към армията на Ирак, подчертава изданието.
Картър заяви, че американските и коалиционните въздушни удари са ефективни и отново показа, че правителството на САЩ не иска да изпраща американски сухопътни войски в Ирак, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".
Някои конгресмени, сред които републиканецът Джон Маккейн, настояват президентът Барак Обама да разпореди разполагане на американски войски, които да действат заедно с иракските сили на бойното поле с цел предоставяне на по-прецизни насоки за бомбардиране. Изявлението на Картър прозвуча в момент, когато изглежда "Ислямска държава" е във възход и укрепва завоеванията си в Ирак и Сирия, изтъква изданието.
Обама нарече загубите "тактически поражения" и каза, че цялостната американска стратегия в Ирак и Сирия няма да се промени, но изказването на Картър предполага наличие на по-дълбоки проблеми с иракските сили, посочва в. "Вашингтон пост".
Американски служители от месеци твърдят, че въздушните удари на САЩ отслабват "Ислямска държава" в Ирак и че групировката, подложена на натиск от иракските сили, губи територии, завоювани при настъплението й миналата година. Неочакваното падане на Рамади навежда на мисълта, че иракските сили вероятно са по-слаби, отколкото са предполагали мнозина в американското правителство.
Понесените напоследък поражения на бойното поле демонстрират, че има едно много по-сериозно предизвикателство за кампанията на САЩ срещу "Ислямска държава" в Близкия изток.
Обама настоява, че групировката може да бъде победена само от местни сухопътни сили с американска подкрепа в обучението и с военновъздушна мощ. Но намирането на местни партньори, особено сунити, в регион, разкъсван от силно изострени междуобщностни разделения, се оказва трудно, коментира вестникът.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.