Рекордната сума от над 7 милиарда долара за борбата срещу „Ислямска държава“ иска администрацията на настоящия президент Барак Обама. Поисканото от отбранителния министър Аштън Картър увеличение на бюджета за борба с джихадистите цели „успокояване на европейските съюзници на Съединените щати“.
Част от средствата ще отидат и за повишаване на киберсигурността. Засега не е ясно дали допълнителното финансиране ще се прилага и за операции срещу „Ислямска държава“ извън Ирак и Сирия. Плановете за разходите по кампанията на „Ислямска държава“ отразяват намерението на администрацията на Обама да се засилят атаките срещу групировката в Ирак и Сирия. Миналата седмица американският военен министър Картър свика среща в Брюксел на министрите от 26-те държави в коалицията срещу ИД. Той ги призова да бъдат готови за обсъждане на допълнителен финансов принос срещу джихадистите.
Междувременно в интерввю за Reuters британският външен министър Филип Хамънд заяви, че руският президент Владимир Путин с участието си в Сирия подкопава международните усилия за прекратяване на гражданската война в страната, бомбардирайки опоненти на „Ислямска държава“. Интервюто Хамънд даде по време на визита в сирийския бежански лагер Заатари в Йордания.
„Руснаците казват: Нека да говорим и после говорят ли, говорят. Проблемът с руснаците е, че докато говорят, те бомбардират и подкрепят Башар ал-Асад“, коментира Хамънд. За мен източник на постоянна мъка е това, че всичко, което ние правим, се подкопава от руснаците, допълни министърът. Откакто Русия се намеси в Сирия, малкият поток от хора, които потегляха обратно от тези бежански лагери към Сирия, секна и от Сирия заприижда нов поток от хора заради действията на руснаците, по-специално в Южна Сирия, по границата с Йордания, на няколко километра оттук, каза още британският първи дипломат.
„Руснаците казват, че искат да разгромят ДАЕШ, но те не бомбардират ДАЕШ. Те бомбардират умерената опозиция. По-малко от 30 процента от руските удари са срещу мишени на ДАЕШ“, твърди той. Хамънд обаче посочи, че е трудно да се разбере дали подкрепата на Кремъл за Асад се е променила, защото Владимир Путин е „неразгадаем“: „Едно нещо научих, първо докато бях министър на отбраната, а сега като външен министър, и то е, че колкото и да се вглежда в Путин, човек не може да отгатне нищо. Той е напълно неразгадаем“.
Още от Свят
Европарламентът одобри новата Европейска комисия
Депутатите подкрепиха състава на следващата ЕК с 370 гласа „за“ и 282 „против“, тя ще започне работа на 1 декември
"Газпром" загуби окончателно съдебната битка на "Северен поток 2" срещу правилата на ЕС
230 ареста след акция срещу кюрдски активисти в Турция
Журналистически асоциации призоваха за протестен митинг в Диарбекир