25 Ноември, 2024

Съществува ли "червеното копче", с което може да започне световна война?

Съществува ли "червеното копче", с което може да започне световна война?

Наскоро избраният нов лидер на лейбъристите обяви, че не би натиснал червения бутон за ядрена атака при никакви обстоятелства. За Джереми Корбин подобен ход не е релевантен при какъвто и да е сценарий. Но дали наистина съществува това прословуто копче, което ще отприщи ядрена атака?

Обама, Путин, Оланд, Камерън или други лидери, седящи в тъмна стая пред един единствен червен бутон, готови да дадат ход на масирано ракетно нападение... Драматична картина, обрисувана често в трилър романите и кино продукциите. 

Но истината е, че Корбин няма от какво да се притеснява, в случай че стане премиер на Великобритания, защото такъв бутон просто не съществува, пише ВВС.

Факт е, че крайното решение за пускане в действие на ядрения арсенал се взима от премиера (или негов заместник, ако е извън страната). Но заповедта трябва да мине през редица процедури преди да бъде изпълнена. 

При решение от Даунинг Стрийт 10 машина, разположена на тайна локация в база на военното министерство, печата код. Той трябва да съвпадне с кода, който се пази в сейф на борда на ядрена подводница.

Двама офицери, които са подлагани на постоянни тестове за психическа стабилност, сядат в отделни кабини на подводницата и въвеждат двата кода едновременно – при съвпадение системата разрешава изстрелване.

Експерти посочват, че премиерът взима решението, но поне още няколко души участват в процеса, в това число правосъдният министър и висши военни командири.

Няколко дни след встъпването си в длъжност британският министър-председател пише писмо, което също се пази в сейфа на ядрената подводница. В това писмо премиерът посочва дали при негова/нейна смърт вследствие на ядрена атака, трябва да има ответен удар.

Изпълнението на евентуалната заповед трябва да се изпълни от командира на подводницата.

Според официални данни 9 страни разполагат с общо 16 300 ядрени глави. От съображения за сигурност процедурите за пускането им в действие са строга тайна.

Запознати твърдят, че по всяка вероятност има споразумение за обща процедура между част от страните, особено между съюзници като Великобритания, Съединените щати и Франция. 

Бутонът, който предизвиква масово, почти апокалиптично разрушение, не съществува, но служи за красноречива метафора за времената, в които всичко може да се свърши моментално и с натискане на няколко клавиша.

Още в края на 19-ти век парижки вестник публикува шеговита история как изобретателят Томас Едисон унищожава цяла Англия, свързвайки няколко кабела и натискайки само един бутон.

През 80-те години на 20-ти век един телевизионен скеч е много популярен на Острова. Американският президент Роналд Рейгън има две копчета до леглото си. На едното пише “nurse” (в превод “медицинска сестра”), а на другото “nukes” (в превод “ядрени оръжия”). Държавният глава се пресяга да натисне първия бутон, но не разчита надписа добре и натиска втория, предизвиквайки ядрен Армагедон.

Но, разбира се, подобни грешки в реалността са невъзможни.

Сподели:

Румънският премиер Чолаку подаде оставка като лидер на социалистите след изборната загуба

"Правилата на демокрацията са по-големи от нашите лични интереси"

Министрите от Г-7 обсъдиха усилията за прекратяване на огъня в Близкия изток

Ще обсъдят и издадените от Международния наказателен съд (МНС) заповеди за арест на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху

Фон дер Лайен напомни за случая "Дебора" по повод Международния ден срещу насилието над жени

"Техните истории трябва да бъдат разказани. Така ще нарушим мълчанието. Така ще сложим край на насилието."