28 Ноември, 2024

Северна Корея постъпва подло, но и логично...

Северна Корея постъпва подло, но и логично...

снимка: Дойче веле

Напук на всички обещания, Северна Корея явно изобщо не е спирала да обогатява уран, пише Петер Щурм в Дойче веле*

В онази вечер на 12 юни 2018 година в Сингапур на Доналд Тръмп всичко му изглеждаше повече от ясно. Макар че това едва ли е нещо ново за него. Все пак той поне задвижи ядреното разоръжаване на Северна Корея. Десетилетните усилия на неговите предшественици за постигането на тази цел изглеждаха безплодни и безполезни. Целият свят, а очевидно и самата Северна Корея явно бяха очаквали именно и само тази президент!

Междувременно изминаха близо три седмици. Както можеше и да се предположи, през тях не се случи нищо съществено. Но и самият Тръмп навярно не е очаквал на сериозно, че ще последва някакъв конкретен резултат. Положително е все пак, че разговорите между Вашингтон и Пхенян продължават. Външният министър Майк Помпео отново посети севернокорейската столица. Той и другите ще трябва да се опитат да извлекат някаква политическа субстанция от горещия въздух, с който бе запълнена заключителната декларация от Сингапур. Защото засега няма нищо ново, а в края на миналата седмица дори се появиха съобщения, че напук на всичките обещания за разоръжаване, Северна Корея изобщо не е спирала да обогатява уран.

Северна Корея се нуждае от повече разменни монети

Това може и да бъде разтълкувано като подлост от страна на Пхенян. Но от севернокорейска гледна точка то е напълно логично. От една страна Пхенян вече постигна доста неща в Сингапур: Тръмп отмени американско-южнокорейските военни маневри, дори ги нарече "провокативни", възприемайки обичайната в Пхенян, а и в Пекин, фразеология. Но подобно решение винаги може да бъде отменено.

Затова Северна Корея се нуждае от колкото се може повече разменни монети в преговорите. Страната ще е принудена да се откаже от някои елементи в своята ядрена програма, но би било напълно нереалистично да се очаква, че в обозримо бъдеще Северна Корея ще прояви готовност да се откаже изцяло от ядреното си оръжие. А в подобна ситуация е добре да има под ръка известно количество високо обогатен уран. В случай на нужда Пхенян би могъл да парадира, че прави голям жест, предавайки обогатения уран на американците или на Международната агенция за атомна енергия, без да застрашава сериозно своята оръжейна програма.

Това са трудностите, с които тепърва ще има да се бори Майк Помпео в Северна Корея. Някой ден и Доналд Тръмп може отново да се заинтересува от темата. И тогава ще си проличи дали светът наистина може да спи спокойно, както беше обявил президентът след срещата на върха в Сингапур.

*Коментарът е публикуван в Frankfurter Allgemeine Zeitung

Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство